Od zawsze skóra służyła nam do produkcji odzieży. Jest to naturalny, elastyczny i trwały materiał, który chroni przed wiatrem i złą pogodą. Jego jakość zależy nie tylko od pochodzenia, ale także od sposobu produkcji. Wyroby skórzane również występują w różnych odmianach. Wymagają jednak szczególnej pielęgnacji.

Czym natłuścić kurtkę skórzaną, aby nie ulegała zniszczeniu

Kupując wysokiej jakości odzież skórzaną, możesz ją nosić przez wiele lat. Należy jednak odpowiednio ją pielęgnować i przede wszystkim zmiękczyć. Dotyczy to zwłaszcza szorstkich kurtek męskich, których mankiety i kołnierze są początkowo znacznie twardsze. Dlatego warto wiedzieć czym natłuścić kurtkę skórzaną.

W każdej aptece możesz kupić produkt, który pomoże ci zadbać o skórzaną kurtkę. To olejek rycynowy. Oleista struktura skutecznie odżywi skórę, jednocześnie zmiękczając szorstki materiał. Olejku rycynowego nie należy jednak stosować na białych lub jasnych produktach.

Nakładaj olej grubą szmatką, aby uniknąć zabrudzenia. Najlepiej powtórzyć tę procedurę co najmniej trzy razy, ale pomiędzy każdym z nich musisz poczekać, aż olejek się wchłonie. Po zabiegu należy powiesić kurtkę na wieszaku i pozostawić na 10-12 godzin.

Jeśli nie wiesz czym natłuścić kurtkę skórzaną, to skorzystaj ze zwykłej wazeliny. Ta zmiękczy i odmłodzi wyroby skórzane. Idealnie nadaje się do lekkich i eleganckich marynarek, gdyż nie pozostawia plam i nie zapachu.

Skuteczny impregnat do kurtki skórzanej – jaki wybrać?

Kupując nową kurtkę, należy zadbać, aby skóra nie nasiąkała wodą. W tym celu należy ją zaimpregnować. Można to zrobić za pomocą impregnacji wodoodpornej. Istnieją specjalne środki do skórzanych butów, plecaków czy kurtek. Możesz też kupić uniwersalny impregnat do kurtki skórzanej i zamszowej. Zwykle występują w postaci aerozoli. Należy skórę spryskać z odległości 25-50 cm od powierzchni, wtedy warstwa będzie równomiernie leżeć. Takie zabiegi nie ochronią kurtki w 100%, ale zmniejszą przyciąganie wody. Impregnat  do kurtki skórzanej należy stosować co 2-3 tygodnie. Jednocześnie:

  • Nie susz skórzanej kurtki na grzejnikach.
  • Nie zostawiaj przedmiotów (kluczy, breloczków) w kieszeniach. Mokry materiał rozciąga się i odkształca podczas wysychania.
  • Nie zostawiaj zamków rozpiętych. Dzięki temu kurtka zachowa swój pierwotny kształt.

Skórzana kurtka

Jak wyczyścić kurtkę skórzaną, żeby jej nie zniszczyć?

Niezależnie od tego, jak dbasz o kurtkę, z biegiem czasu pojawią się na niej plamy i zabrudzenia. Kołnierzyk, rękawy i kieszenie to miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia. Czasami kołnierz jest „chroniony” szalikiem, ale rękawy i kieszenie są trudniejsze do ochrony. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić kurtkę skórzaną.

Skórę, zamsz i welur można czyścić i prać w pralni chemicznej. Głębokie plamy, na przykład z oleju, benzyny lub farby, można usunąć wyłącznie poprzez czyszczenie chemiczne. Z tymi powierzchownymi możesz sobie poradzić sam.

Do czyszczenia nie należy używać agresywnych środków: acetonu, benzyny i alkoholu. Jeśli decydujesz się na użycie produktu agresywnego lub nieprzeznaczonego do skóry, najpierw wykonaj mały test na małym kawałku powierzchni. Na przykład w miejscu obszycia zamka błyskawicznego. Jeżeli skóra lub zamsz nie zmienił znacząco koloru, możesz stosować dany produkt.

Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku zamszu i weluru – na aksamitnej powierzchni bardzo wyraźnie widać defekty spowodowane źle dobraną chemią. To jak wyczyścić kurtkę skórzaną zależy od rodzaju zanieczyszczenia.

  • Aby usunąć ślady po długopisach, tuszu, pisakach, markerach i farbach, użyj odplamiacza z rozpuszczalnikiem cząstek farby.
  • Zaschnięty brud i kurz można po prostu usunąć miękką szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem lub szamponem.
  • Możesz spróbować usunąć plamę za pomocą odplamiacza do skóry. Jeśli się to nie powiedzie, skontaktuj się z pralnią chemiczną.

Czy istnieje skuteczny środek do czyszczenia kurtek skórzanych?

W sklepach możesz znaleźć wiele środków chemicznych do czyszczenia skóry, ale w niektórych przypadkach wystarczający będzie naturalny skuteczny środek do czyszczenia kurtek skórzanych. I tak:

  • Zamsz można czyścić gumką. Kup tzw. gumkę artystyczną, która kruszy się podczas użytkowania. Gumka nie nadaje się do czyszczenia gładkiej skóry.
  • Brud z zamszu można usunąć suchą gąbką lub szczotką.
  • Gładką skórę można przecierać wilgotną szmatką i wodą z mydłem, ale ten sposób nadaje się to tylko do małych plam.
  • Każdy nawet najbardziej skuteczny środek do czyszczenia kurtek skórzanych, należy najpierw przetestować na małym obszarze.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz