Styl grunge to trend w modzie oparty na zaprzeczeniu wszelkich norm, w tym trendów modowych, ale pomimo zaprzeczania modzie jako takiej, grunge jest jednym z jej kierunków.

Grunge co to za styl i jak powstał

Styl powstał w latach 90-tych w Seattle, kiedy rekordy popularności święciły zespoły rockowe, takie jak Nirvana, Alice in Chains, Soundgarden. Muzycy grali buntownicze piosenki i występowali w codziennych strojach. Tę buntowniczość i lekceważenie wyglądu przejęli fani, a potem młodzież zwłaszcza w USA. Zainteresowanie mieszkańców miast wyglądem bezdomnych zwróciło uwagę projektanta mody Marca Jacobsa, który zainicjował Grunge. Co to za styl i z czym należy go łączy?

Projektant przyglądał się modzie ulicznej, chodził do klubów nocnych, obserwował osoby wykluczone, na marginesie społecznym. A w 1993 roku wydał kolekcję w buntowniczym stylu Grunge. Co to za styl i jak wyglądała tak kolekcja?

Kolekcja Jacobs została oparta na jasnych sukienkach w drobny kwiatowy print. Na nogach modelki miały masywne sznurowane buty, które nadawały wizerunkowi agresywny wygląd. W kolekcji zaprezentowano również workowate trencze, koszule oraz wydłużone swetry. Krytycy żartowali, że Jacobs zaprezentował kolekcję z drugiej ręki. Fani tego kierunku przypominali jednocześnie punków i hippisów. Podstawą ich garderoby były:

  • Podarte lub bezkształtne dżinsy.
  • Wyblakłe, rozciągnięte t-shirty i swetry.
  • T-shirty z nazwami zespołów rockowych.
  • Szorty z surowymi krawędziami.
  • Skórzane kurtki.
  • Flanelowe koszule w kratę.
  • Podarte sukienki.
  • Czapki bejsbolowe, czapki Beanie.
  • Masywne buty lub trampki.

Grunge styl w modzie, która wraca do łask

Jeśli widzisz kogoś w spranej koszulce z dziurami, spódnicy z krzywymi krawędziami lub rajstopach z dziurami, jest bardziej prawdopodobne, że jest fanką grunge. Ten styl pozwala na noszenie przedmiotów sztucznie postarzanych i starych. Odzież może być w rozmiarze oversize, przesadnie workowata. Grunge styl w modzie to de facto niechlujne, stare ubrania

Jak każdy trend w modzie, również grunge ma podgatunki. Najpopularniejszy jest grunge styl w modzie, który nawiązuje do punkowych korzeni. Stylizacje w tym stylu są buntownicze. Ubrania to dużo skórzanych przedmiotów, biżuteria i buty z kolcami. Rockowy grunge jest zbliżony do punkowego odpowiednika, ale ubrania są droższe i lepszej jakości. Dziewczyny noszą skórzane spodnie, biżuterię z łańcuszków, ciemne koszulki. Hipisowski grunge to lekka wersja grunge, pozwalająca na jaśniejsze odcienie, etniczne nadruki, bandany, tkane sandały.

Neo grunge pozwala na subtelne odcienie i bardziej kobiecy wygląd. Eleganckie ubrania łączą się z surowymi i bezkształtnymi. Grunge przejawia się nie tylko w ubraniach, to także stosunek do życia. Przedstawiciele tego nurtu opowiadają się za wolnością jednostki, rozwojem duchowości.

Styl ubioru grunge

Jakie są style ubioru grunge. Co nosić i z czym łączyć?

Grunge ujrzał światło dzienne lekką ręką słynnego projektanta Marca Jacobsa. Pokaz kolekcji Marca Jacobsa wywołał gorącą debatę i podzielił modowy tłum na zwolenników i przeciwników stylu grunge. Dziś styl ten wraca do łask. Zatem jakie są style ubioru grunge?

W skrócie wracają stylizacje, które obejmują rozciągnięte swetry i przetarte dżinsy, szorstkie kurtki i lekkie sukienki. Jeśli zastanawiacie się jakie style ubioru grunge nadal są aktualne, to z pewnością jednym z elementów są koszule flanelowe w kratkę oraz zużyte buty, a także porwane jeansy. Charakterystyczne cechy grunge przejawiają się w szorstkich szwach, surowych krawędziach, łatach. Styl grunge w odzieży damskiej jest genderowy. Charakteryzuje go prowokacja i seksualność, manifestacja indywidualności poprzez bunt. Nie można jednak nie zauważyć, że choć grunge przetrwał prawie w niezmienionej formie, to współcześnie dozwolone są pewne jego modyfikacji. Jest też luźniej związany z ideologią, wyznawaną przez sympatyków tego stylu, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Noszenie stylizacji tego typu, nie musi już być związane z manifestem o charakterze politycznym czy społecznym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz