Rustykalne, naturalne wnętrza są popularnym stylem aranżacji zwłaszcza w jednorodzinnych domach. Jak stworzyć przytulne wnętrze tego typu?

Styl rustykalny nowoczesny – typowe cechy

Typowe rustykalne wnętrza cechuje wykorzystanie głównie materiałów naturalnych. Plastikowe lub syntetyczne tkaniny mogą być trwałe, ale nie pasują do ciepłego wnętrza. Jednocześnie drewno, len lub materiał bawełniany, kamień stwarzają wrażenie „żywego” domu, charakterystycznego dla tego typu aranżacji. Styl rustykalny nowoczesny wyróżnia wykończenie bez zbędnych dekoracji i szyku. Ponadto ściany często pozostawia się w pierwotnej formie, nie pokrywając ich niczym. To też montaż prostych, być może nawet szorstkich mebli. Może być antyczny lub nowoczesny, ale wykonany w stylu rustykalnym.

Paradoksalnie styl rustykalny nowoczesny wyróżnia się bogatym wystrojem. Styl minimalizmu, na przykład idealny do mieszkania w mieście, nie jest tutaj odpowiedni. Ogólnie rzecz biorąc, rustykalny dom jest żyznym środowiskiem dla kreatywności. Ręcznie robione wzorzyste serwetki, urocze figurki i inne drobiazgi dodadzą wnętrzu uroku i uczynią go wyjątkowym.

Wnętrza rustykalne nowoczesne – style projektowania

Wybór kierunków stylistycznych zbliżających się do rustykalnych aranżacji jest rozmaity. Najczęściej wnętrza rustykalne nowoczesne są projektowane w aranżacji wiejskiej. Ten styl charakteryzuje się prostotą i praktycznością. Jednocześnie odzwierciedla charakter wiejskiego życia. Dzięki temu w domu jest ciepła, bardzo przyjemna atmosfera. Główne tło reprezentują tutaj pastelowe kolory: piasek, szary, lawenda.

Szeroko stosowane są tu tekstylia w kratkę. Stosuje się go w zasłonach, które mają być przede wszystkim funkcjonalne, a nie stanowić jedynie tylko dekorację domu. Kratka jest również obecna na obrusach i poszewkach. Drewniany stół i lampa z abażurem również znajdą swoje miejsce we wnętrzach wiejskich.

Wnętrza rustykalne nowoczesne mogą być zaaranżowane w stylu zbliżonym do prowansalskiego. W takich domach centralnym punktem jest kominek. Zbudowany z kamienia lub cegły, stanie się głównym elementem scenerii. W salonie pomieszczą się wygodne meble z przyjemną tapicerką z tkaniny oraz ogromny dywan. Do stworzenia oświetlenia odpowiednie są lampy podłogowe z okrągłymi abażurami, a duża zielona roślina będzie harmonizować z malowniczym widokiem z okna.

Salon w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym – inspiracje głównego pomieszczenia

Rustykalizm jako styl wnętrza oznacza wiejską prostotę, minimalizm mebli i ich funkcjonalność. Ponadto wygoda, ciepło, przytulność, a nawet romantyzm są nieodłącznym elementem tego stylu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o salon w stylu rustykalnym. Inspiracje czerpie się tu głównie z klasycznych, minimalistycznych rozwiązań, stylu greckiego czy prowansalskiego.

Charakterystyczną cechą salonu w tym stylu są elementy dekoracyjne. W salonie w stylu rustykalnym stosuje się głównie naturalne materiały, z elementami ręcznie robionymi.

Naturalne materiały to kolejna cecha, która wyróżnia salon w stylu rustykalnym. Inspiracje czerpie się np. z bawełny, lnu. Salon można wypełnić różnymi antykami, książkami. Popularna jest też aranżacja kwiatowa. Punktem kulminacyjnym tego stylu w salonie są ręcznie robione ozdoby i obrusy, zasłony w stylu vintage, dzianiny lub ręcznie robione meble, takie jak bujany fotel. Sofy i fotele może pokrywać koc i wiele poduszek w różnych kolorach.

Styl rustykalny – sypialnia, w której czujesz się komfortowo

Sypialnie rustykalne łączą w sobie spojrzenie w przeszłość i wyjątkową prostotę. Cechuje je udane połączenie detali, które sprawiają, że sypialnia w tej aranżacji jest bardzo przytulna. Co cechuje tu styl rustykalny? Sypialnia powinna być utrzymana w minimalistycznym stylu. Głównymi materiałami, będą zarówno kamień, jak i drewno. Dzięki nim uzyskamy gościnną i ciepłą atmosferę.

Odcienie brązu, beżu i ochry to świetna opcja, jeśli chodzi o styl rustykalny. Sypialnia, jeśli jest duża, może być utrzymana w ciemniejszych odcieniach w postaci wenge lub czekoladowego brązu. Sypialnia powinna spełniać następujące warunki:

  • Styl wykorzystuje naturalne materiały w postaci kamienia, drewna lub gliny, które pozwalają stworzyć w pomieszczeniu przyjazne środowisko.
  • Styl rustykalny nie charakteryzuje się jasną i kontrastową paletą, dlatego do dekoracji stosuje się naturalne kolory w odcieniach piasku, brązu lub oliwki.
  • Dekoracja jest prosta i skromna. Błyszczące chromowane elementy są tu nie na miejscu. Wyroby metalowe w stylu rustykalnym wykonane są z mosiądzu, miedzi lub stali o ciepłym odcieniu koniaku, lub antycznego złota.
  • Wnętrze sypialni obfituje w tekstylny wystrój w postaci ręcznych haftów, koronek, obszyć i innych rzeczy, a także naturalne tkaniny lniane i bawełniane z nadrukami kwiatowymi, zwierzęcymi czy w kratkę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz