W upalny, słoneczny dzień, kiedy temperatura wykracza poza zwykłe i komfortowe dla naszego organizmu poziomy, zaczynamy szukać opcji, które pomogą nam znieść ten upał. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na dobór ubrań, a dokładnie na ich odcień.
Kolor ubrań, które wybieramy, może mieć duży wpływ na nasze ciało w upalne letnie dni. Kiedy nasza skóra jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, pochłania energię świetlną, to powoduje to nagrzewanie się naszego ciała. Kolor noszonych przez nas ubrań może również pochłaniać lub odpychać energię promieni słonecznych, co wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo podczas upałów.
To, co przyciąga promienie słoneczne i co je odpycha to kolor. Każdy kolor ma inną zdolność pochłaniania i odbijania światła. Kolory pochłaniające więcej światła nagrzewają ubrania szybciej. Jeśli nosisz ciemne ubrania, przyciągną one więcej światła słonecznego, co spowoduje, że twoje ciało będzie się bardziej nagrzewać. Z drugiej strony jaśniejsze kolory, takie jak biały i szary, odbijają więcej światła i nie nagrzewają się tak bardzo, co może zmniejszyć temperaturę twojego ciała. Ważne jest jednak nie tylko to, co przyciąga promienie słoneczne ale też jak kolor zachowuje się podczas upałów.
Prawie każdy z nas wie, że czerń pochłania promienie słoneczne, a biel je odpycha. Rzecz w tym, że często zastanawiając się, co odbija światło słoneczne, nie bierzemy pod uwagę zasad termodynamiki.
Czerń pochłania nie tylko ciepło pochodzące od słońca, ale także ciepło pochodzące od ludzkiego ciała, a jeśli ubrania mają luźny krój, tworząc przestrzeń powietrzną między ciałem a tkaniną, to paradoksalnie wygodniej i bardziej komfortowo będziemy się czuć w ciemnych tkaninach, bowiem te stworzą odpowiednie warunki do termoregulacji. Jednocześnie bardzo ważna jest jakość materiałów, z których uszyte są ubrania. Powinna to być naturalna tkanina, najlepiej bawełna lub len. Tkaniny te najlepiej wchłaniają wilgoć, odprowadzając ją od ciała, zmniejszając tym samym efekt nagrzewania.
Białe ubrania wręcz przeciwnie odbijają zarówno promienie słoneczne, jak i ciepłotę ciała w przeciwnych kierunkach. W efekcie to, co odbija światło słoneczne, odbija też ciepło z naszego ciała, a te będzie się jeszcze bardziej pocić i rozgrzewać.
Niektóre materiały mogą również wpływać na ciepłotę ciała. Ciężkie materiały, takie jak dżins lub skóra, mogą przyciągać więcej światła słonecznego i powodować większe nagrzewanie ciała. Lekkie i oddychające materiały, takie jak len i bawełna, pozwalają ciału oddychać i nie przegrzewać się na słońcu. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko kolor i materiały odzieży, ale także styl ubioru. Odzież ciasno przylegająca do ciała może blokować cyrkulację powietrza i zwiększać ciepłotę ciała. Jednocześnie luźniejsza odzież może przepuszczać powietrze i zmniejszać ten efekt.
Wybierając ubrania na upały, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich styl i piękno, ale także kolor, materiał i gęstość. Bardzo istotnym czynnikiem jest obecność przepuszczalności powietrza i higroskopijności tkaniny. Ważne jest to, jakie kolory odbijają światło słoneczne, ale też sama konstrukcja odzieży. Np. głównym zadaniem jest wybranie szortów o odpowiedniej długości lub kroju dżinsów. W tym przypadku należy kierować się prostą zasadą: długość nogawki powinna być taka, aby wnętrze kieszeni nie wystawało spod niej, a same kolana nie powinny być schowane pod materiałem. Bez względu bowiem na to, jakie kolory odbijają światło, tkanina zawsze robi to skuteczniej niż ludzka skóra.
Jak wspomnieliśmy w pewnych przypadkach, dla maksymalnej ochrony przed słońcem zalecane są kolory ciemne lub nasycone. To kolor pochłaniający światło, przez co zapobiega jego przenikaniu przez skórę. Ważnym czynnikiem jest również gęstość tkaniny, ponieważ gęstsza tkanina zapewnia lepszą ochronę przed promieniami UV.
Ciemne powierzchnie pochłaniają więcej światła słonecznego, ponieważ odbijają tylko niewielką część promieni. To kolor pochłaniający światło, podczas gdy inne kolory odbijają je w różnym stopniu.
Białe obiekty odbijają wszystkie promienie widma w takim samym stopniu. Oznacza to, że białe przedmioty przyjmują kolor światła, którym są oświetlone, bez żadnej zmiany. Dlatego, jeśli biały obiekt zostanie oświetlony światłem słonecznym, odbije on wszystkie promienie widma z tą samą intensywnością.
Komentarze (0)