Ładowarki indukcyjne istnieją już prawie 10 lat, ale ta technologia stała się szczególnie popularna 2-3 lata temu, kiedy w smartfonach Apple pojawiła się możliwość ładowania bezprzewodowego.

Co to jest ładowarka indukcyjna i jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa i co to jest ładowarka indukcyjna? To urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej, tj. konwersji energii w przewodniku, która jest spowodowana zmianą pola magnetycznego. Ładowarka indukcyjna posiada małą cewkę o średnicy kilku centymetrów, przez którą przepływa prąd i indukuje pole magnetyczne. To pole magnetyczne generuje prąd w drugiej cewce zainstalowanej w smartfonie. Niestety ze względu na niewielkie rozmiary cewki pracują w odległości nie większej niż 4 cm i są obarczone znacznymi stratami energii.

Pierwsze ładowarki Qi oferowały moc ładowania 5W, która została zwiększona do 10-15W w 2015 roku, a nawet 30W w 2017 roku. Pierwsze smartfony zdolne do ładowania do 30 W zaczęły pojawiać się dopiero w tym roku. Jedyną wadą tej technologii, oprócz utraty energii, jest konieczność umieszczenia smartfona w określonym miejscu, np. na specjalnej macie do ładowania. Wiemy już co to ładowarka indukcyjna, ale jakie urządzenia mogą z niej korzystać?

Zdecydowana większość smartfonów wykorzystuje maksymalnie 10W. W rzeczywistości każde urządzenie, które może pomieścić małą cewkę owiniętą ciasno drutem miedzianym, może korzystać z ładowania bezprzewodowego. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej produktów wykorzystujących tę technologię. Należą do nich inteligentne zegarki, bransoletki i słuchawki bezprzewodowe.

Nowoczesna ładowarka indukcyjna jak ładować nią telefon?

Prawie każdy nowoczesny smartfon Apple lub Android jest ładowany za pomocą kabla, który przenosi energię ze źródła zasilania na baterię urządzenia. Jak sama nazwa wskazuje, ładowanie bezprzewodowe osiąga ten sam wynik bez żadnych zewnętrznych przewodów. Wiemy już, czym jest ładowarka indukcyjna. Jak ładować ją jednak telefony?

Ładowanie bezprzewodowe, znane również jako ładowanie indukcyjne, wykorzystuje proces zwany indukcją elektromagnetyczną do przesyłania mocy między ładowarką bezprzewodową a smartfonem za pomocą zestawu cewek indukcyjnych. Smartfon z możliwością bezprzewodowego ładowania ma cewkę telefoniczną. Bezprzewodowa ładowarka posiada również cewkę telefoniczną. Po ustawieniu i bliskiej odległości obie cewki wytwarzają pole elektromagnetyczne. Tak działa ładowarka indukcyjna. Jak ładować nią telefony i które są do tego zaprojektowane?

Ładowarka indukcyjna

Jakie telefony można ładować ładowarką indukcyjną w sposób bezpieczny?

O tym, czy telefon obsługuje ładowanie bezprzewodowe, można się dowiedzieć tylko ze specyfikacji technicznych wskazanych przez producenta. Jeśli zastanawiasz się jakie telefony można ładować ładowarką indukcyjną, to sprawdź, czy w instrukcji obsługi nie znajdują się symbole lub pojęcia takie jak „ładowanie indukcyjne”, „Qi-Power” lub po prostu „wsparcie Qi”, rzadziej „obsługa bezprzewodowej ładowarki”.

Jeśli nie wiesz, jakie telefony można ładować ładowarką indukcyjną, zawsze możesz to sprawdzić. Umieść smartfon na podkładce ładującej osłoną do dołu. Jeśli ekran włączy się i rozpocznie się proces ładowania (pojawi się odpowiednia ikona „ładowanie w toku”), to najpewniej twój telefon jest dostosowany do szybkiego ładowania. Urządzenie zdecydowanie nie obsługuje ładowania bezprzewodowego, gdy przy próbie ładowania bezprzewodowego nic się nie dzieje. Aby dowiedzieć się, czy smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe, sprawdź informacje o jego technicznych specyfikacjach dostępnych na stronie producenta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz