Podstawą stylu francuskiego są kluczowe cechy baroku, renesansu, empiru i klasyki. Nic dziwnego, że wnętrze w tym stylu jest bardzo eleganckie i arystokratyczne.

Styl francuski wnętrza – czym się charakteryzuje?

Styl francuski wyróżnia się wszechstronnością, idealnie nadaje się do pomieszczeń z wysokimi sufitami. Wygląda korzystnie w dużych pokojach. Dość często styl francuski jest wykorzystywany do opracowywania projektów mieszkań w starych budynkach, dzięki specjalnym kolumnom, nabiera wówczas szczególnego uroku.

W porównaniu ze stylem amerykańskim, w którym surowym wymogiem jest otwarty plan pięter, we francuskim zwyczajowo ogranicza się do minimum liczbę pokoi przejściowych i połączonych.

Styl francuski wnętrza jest nie do wyobrażenia bez ogromnych panoramicznych okien, które stały się prawdziwym znakiem rozpoznawczym tego trendu. Okna pełnią funkcję osobnej konstrukcji lub drzwi łączących balkon, hol lub ogród zimowy. Ponadto w tym stylu charakterystyczne są pewne architektoniczne elementy dekoracyjne: listwy, płaskorzeźby, sztukaterie, zapożyczone ze stylu barokowego.

Jeśli przeanalizujemy cechy nowoczesnego francuskiego stylu, we wnętrzu ma on raczej powściągliwy wygląd, z elementami starego szyku. Kluczową ideą tego kierunku jest poszanowanie wartości i tradycji rodzinnych. Francuzi tradycyjnie przekazują z pokolenia na pokolenie antyki, stare obrazy w eleganckich złotych ramach, zużyte meble wykonane z drogiego mahoniu. Efektem jest oryginalne wnętrze – mieszanka wyrafinowanego antyku i nowoczesności. Zatem styl francuski wnętrza charakteryzuje się umiejętnym połączeniem nowoczesnych mebli z antykami.

Aranżacja wnętrz z elementami stylu francuskiego to ogromna ilość elementów oświetleniowych. To one tworzą w pomieszczeniu szczególny klimat. Ważną rolę we wnętrzu Francuzi przypisują oświetleniu centralnemu, z reguły stosuje się duży żyrandol.

Jaka jest kuchnia w stylu francuskim

Wnętrze kuchni francuskiej jest pełne wyrafinowania i komfortu. Musisz wybrać zestaw kuchenny wykonany z naturalnego, drogiego drewna. Jeśli planujesz zakup mebli z niemalowanymi elewacjami, powinieneś wybrać klon lub jesion. Przyciemniane meble kuchenne zaleca się wybierać w jasnych kolorach.

Aby wizualnie sprawić, że kuchnia w stylu francuskim wyda się lżejsza i bardziej przestronna, możesz wybrać szafkę ze szklanymi drzwiami. Połączenie jasnych elewacji i przezroczystego szkła może nadać wnętrzu wizualny efekt trójwymiarowości. W przypadku małych kuchni nie zaleca się szafek wiszących. Taka kuchnia w stylu francuskim to raczej nisze i półki. Dzięki gładkim poliuretanowym elementom dekoracyjnym z imitacją sztukaterii można z powodzeniem ukryć powiększyć optycznie kuchnie.

kuchnia w stylu francuskim

Wytworna i elegancka łazienka w stylu francuskim

Łazienka w stylu francuskim winna emanować wygodą i dyskretnym luksusem. Neutralne odcienie drogich materiałów - marmuru, polerowanego kamienia i mozaiki - pozwolą zrelaksować się po ciężkim dniu i stworzyć atmosferę komfortu i spokoju. Sufit można pozostawić gładki lub, jeśli pozwala na to jego wysokość, można na nim zainstalować struktury sztukatorskie lub rozety. Złocone detale w stylu barokowym lub empirowym - ceramika sanitarna, wieszaki na ręczniki, filiżanki i inne przybory - płynnie zakrzywione linie i śnieżnobiała ceramika – to coś, czym wyróżnia się łazienka w stylu francuskim. Jednocześnie kwiatowe lub inne nadruki często wykorzystywane są do dekoracji ścian, a oprawy oświetleniowe oprawiane są w złocone ramy wykonane z cokołów.

Jak zaprojektować salon w stylu francuskim?

Salon w tym stylu ma być przestronny, jasny i doskonale oświetlony. Efekt ten można uzyskać dzięki wykończeniu w jasnych odcieniach. Francuzi nie lubią tracić czasu na szczegółowy dobór wyposażenia. Dlatego dopuszczalne jest, aby we wnętrzu salonu znajdowały się przedmioty z różnych epok i kolekcji.

Salon w stylu francuskim wyróżniają detale. Zabytkowy stolik kawowy można zestawić z elegancką sofą na luksusowo zgrabnych nogach, a także z tradycyjnym fotelem bergere, a nowoczesna plazma będzie harmonijnie komponować się z kominkiem. Dzięki możliwości łączenia różnych przedmiotów można stworzyć klimatyczne, organiczne, oryginalne wnętrze.

Salon w stylu francuskim należy zaaranżować z wyczuciem proporcji. Pomimo tego, że dekoracja domu może mieć różnorodny wygląd, konieczne jest ograniczenie ogólnej liczby przedmiotów, które znajdują się we wnętrzu. Te winny być łączone w sposób ostrożny. Styl francuski wyróżniają antyki, ale nie można ich stosować z przypadku. Muszą one współgrać z innymi dodatkami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz