Pojęcia „hygge” to osobliwa kombinacja przytulności, komfortu i dobrego samopoczucia. Jak go stworzyć?

Czym jest hygge? Styl życia Skandynawów

Według sondaży Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi w Europie. Regularnie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną i częściej niż pozostali europejczycy deklarują, że czują się szczęśliwi.

Wydawać by się mogło, że Duńczycy nie mają więcej, jeśli nie mniej powodów do radości niż inni Europejczycy. Duńczycy mają jednak coś, czego nie mają mieszkańcy innych krajów: filozofię życia zwaną „hygge”. Styl życia, który definiuje się w kilku prostych zasadach.

„Hygge” pochodzi od norweskiego słowa oznaczającego dobre samopoczucie. Jednym z jego elementów jest aranżacja pomieszczeń zgodnie z „hygge”. Styl życia jest tu minimalistyczny. We wnętrzu Duńczycy preferują jasne odcienie: biel, szarość, zgaszony błękit. Jednocześnie przywiązują dużą wagę do miękkiego oświetlenia, często używają świec (nawet w ciągu dnia) i uwielbiają dekorować domy uroczymi detalami. Świecę, abażury, miękkie poduszki i koce, obrazy na ścianach, półki z ulubionymi książkami, ceramiczne naczynia – te drobiazgi tworzą przytulność i wygodę.

Jednocześnie elementy wystroju nie powinny być pretensjonalne ani luksusowe. Powinny raczej cieszyć oko, a jednocześnie być nieco niepozorne. Równie ważne są wrażenia dotykowe. Duńczycy preferują naturalne, przyjemne w dotyku materiały – drewno, wełnę, len, glinę.

Styl Hygge – Zasady

Komunikacja z przyjaciółmi i rodziną w sieciach społecznościowych nigdy nie zastąpi prawdziwej komunikacji. Częste spotkania z bliskim to element „Hygge”. Zasady są tu proste. Szczęście można w pełni odczuć tylko w gronie bliskich osób, przy których można się zrelaksować i być sobą. Lepiej spotkać się z nimi w domu, a nie w kawiarni czy restauracji. Dlaczego by nie rozpocząć tradycji zbierania się całej rodziny na niedzielny obiad lub zapraszania znajomych na sobotni wieczór do gry planszowej?

Ze względu na rodzinny charakter stylu, ważnym elementem jest wspólne jedzenie. To jedna z zasad, jaką kieruje się styl; „hygge”. Zasady wynikają tu bezpośrednio z konieczności spotkania z bliskimi.

Kameralne spotkania w domu to pyszne smakołyki, a nie rozmrażana pizza czy sushi na zamówienie. Naucz nauczyć się piec pyszne ciasta cynamonowe, gotować gulasze, grzańca na ostro i gorącą czekoladę. Ponadto gotowanie po duńsku oznacza czerpanie radości ze wszystkich etapów procesu. Wybierz przepis z książki, wybierz się na targ i kup najlepsze składniki, zaangażuj w gotowanie innych członków rodziny, a potem wspólnie cieszcie się niesamowitym aromatem wydobywającym się z piekarnika.

Filozofia hygge

Filozofia hygge – o czym jeszcze warto pamiętać?

Duńczycy uwielbiają jeść smacznie i sycąco, ale tylko niewielki procent populacji cierpi na otyłość. Sekret tkwi w aktywnym trybie życia. I nie są to wyczerpujące treningi w klubie fitness. To ruch, który sprawia przyjemność, głównie na świeżym powietrzu. Rodzinne spacery po górach, nordic walking, wycieczki rowerowe. Filozofia „hygge” to dojeżdżanie do pracy rowerem, spacery z rodziną.

Filozofia „hygge” przejawia się też w modzie. Trampki i mokasyny zamiast szpilek, przytulne oversizowe płaszcze zamiast krótkich kurtek, bluzy z kapturem, ciepłe swetry, miękkie szaliki, długie kardigany, szerokie spodnie itp. Wszystko oczywiście z naturalnych, przyjemnych w dotyku tkanin. Duńska moda jest zwięzła, elegancka i nie wymaga wysiłku. Łączy w sobie najlepsze cechy hygge i minimalistycznego, funkcjonalnego designu.

Hygge po polsku - ciesz się prostymi przyjemnościami

Najlepsze rzeczy w życiu są nam dane za darmo. Piękno otaczającego świata, śmiech dzieci, uśmiechy najbliższych, spokojny wieczór w domu z ukochaną osobą lub z dobrą książką - to chwile, które składają się na szczęście życia. I trzeba umieć je docenić. „Hygge” po polsku to prostota i skromność.

Życie nie może ograniczać się tylko do pracy i obowiązków rodzinnych. Bardzo ważne jest, abyś miał swoją aktywność, która sprawia ci przyjemność - origami, robienie na drutach, garncarstwo, malarstwo akwarelowe, kompozycje kwiatowe. „Hygge” po polsku to także uprawianie sportu, biegi na orientacje czy jakiekolwiek inne aktywności, które po prostu sprawiają ci przyjemność.

Pamiętaj też o poczuciu proporcji. „Hygge” celebruje proste przyjemności. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś się ograniczać. 10 słodkich bułeczek cynamonowych to już nie hygge, a zaburzenie odżywiania. We wszystkim, co robisz, musisz zachować zdrowy umiar. „Hygge” to z jednej strony szukanie przyjemności, ale też nierezygnowanie ze swoich ambicji. Balans między przepracowaniem a kompletnym lenistwem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz