Duński styl łączy w sobie skandynawski komfort, przytulność i dobre samopoczucie. Jest bardzo przytulny i ciepły, pomaga się zrelaksować i radykalnie odmienia pomieszczenie.

Styl duński w domu – najważniejsze cechy

Hygge to szczególny trend w aranżacji wnętrz. Styl ten wchłonął charakterystyczne cechy wielu innych trendów stylistycznych. Jedyne, czego nie znajdziesz w hygge, to plisowany luksus, blichtr i przepych.

Styl duński w domu to choćby obecność kominka. Ten powinien być ozdobiony kamieniem lub cegłą. W nowoczesnych wersjach stylu hygge możesz uzupełnić dom zarówno prawdziwym, jak i sztucznym kominkiem. Strefę kominkową możesz uzupełnić wygodnymi fotelami i miniaturowym stolikiem. Styl duński w domu to przewaga naturalnych materiałów - drewna, ceramiki i kamienia naturalnego. Materiały te oddają atmosferę spokoju i trwałości, które są bardzo ważne dla hygge. Drewniane futryny, drzwi, wykończenia sufitu i podłogi podkreślają jedność pomieszczenia z naturą. A meble wykonane z drewna i kamienia wypełnią dom atmosferą komfortu, przytulności i ciepła.

W domu w stylu hygge preferowane jest miękkie oświetlenie. Małe lampki można umieścić na parapetach, ścianach, wezgłowiu łóżka, na meblach. Minimalistyczne abażury świetnie prezentują się w przytulnej atmosferze hygge. Szkatułki i komody vintage, antyczne wazony i lustra w ciężkich ramach doskonale uzupełnią pomieszczenie w stylu hygge.

Duński styl wnętrz – bogactwo tekstyliów

Plastik i szkło w stylu hygge nie są mile widziane. Ale masywne drewniane meble będą doskonałą opcją. Odpowiednie będą również połączenia metalu i drewna. Mogą to być szafki nocne i stylowe komody, łóżko z eleganckim wezgłowiem.

Duński styl wnętrz to dużo, różnorodnych tekstyliów. Dziane dywany, wełniane narzuty i wygodne puszyste dywany doskonale uzupełnią przestrzeń. Bogactwo poduszek i wyszukane zasłony przyciągną uwagę gości i nadadzą pomieszczeniom przytulności.

Duński styl wnętrz jest bardzo blisko związany z naturą. Kompozycje z kwiatów, szyszek, gałązek, suszonych kwiatów i kamieni to wskazane elementy dekoracyjne. Odpowiednie będą również wiklinowe naczynia, kosze i panele.

Styl hygge wnętrza

Styl hygge wnętrza - główne elementy i cechy

Styl ten jest odzwierciedleniem powściągliwości i elegancji północnej natury oraz mentalności mieszkańców Danii. Jest zwięzły, ale jednocześnie harmonijny. Główną zasadą tworzenia wnętrz w tym stylu jest zachowanie i podkreślenie naturalności, naturalnej faktury materiałów. Styl hygge wnętrza to:

  • Ekologiczne materiały.
  • Prostota i funkcjonalność.
  • Wygoda i komfort.
  • Stonowane odcienie palety kolorów.

Nieodzownym atrybutem jest część wypoczynkowa, najlepiej, aby była wyposażona w kominek. Stosowane są „ciepłe” dodatki: świece, koce. Współczesny duński styl jest elegancki, starannie wykonany i emanuje bogactwem, dobrym samopoczuciem i równowagą emocjonalną.

Styl hygge wnętrza ma sprzyjać relaksowi. Ściany mogą być białe. Świetnie prezentują się na nich elementy kolorowego wystroju, dekoracje, obrazy. Popularne jest również stosowanie (jako dodatek do bieli) odcieni zieleni, żółci czy czerwieni. Czarno-biała kontrastowa dekoracja wygląda niezwykle stylowo.

Zaleca się też wykorzystanie naturalnych materiałów. Podłogi pokryte naturalnym drewnem lub też parkiet, laminat. Nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Świetnie, jeśli mieszkanie ma duże okna zapewniające odpowiednią ilość naturalnego światła. Rośliny powinny być starannie dobrane i nie powinno ich być za dużo. Wskazane są też wyroby ceramiczne, wazony szklane, rzeźby, figurki, ale bez brokatu, złoceń i pretensjonalności.

Styl hygge – kuchnia na sposób duński

Kuchnia to jedno z kluczowych pomieszczeń, jeśli chodzi o styl hygge. Kuchnia powinna mieć następujące cechy:

  • Funkcjonalność jest na pierwszym miejscu.
  • Prostota jest ważniejsza niż wyrafinowanie,
  • Zwięzłe geometryczne kształty.
  • Dużo naturalnych materiałów lub ich umiejętnej imitacji.
  • Minimalistyczny wystrój,

Biel to idealny kolor do wnętrza. Nawet mała kuchnia w stylu skandynawskim w małym mieszkaniu, dzięki jasnym kolorom będzie wyglądać optycznie na większą, przestronniejszą, wyższą. Duńczycy rzadko poprzestają na jednym odcieniu bieli, lubią mieszać, dodawać odcienie: kremowy, śnieżny, mleczny, waniliowy. Każdy z nich wpasowuje się w styl hygge. Kuchnia powinna być urządzona z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Blaty, wykładziny podłogowe i dekoracyjne akcenty często wykonane są z naturalnego litego drewna. W jednym pomieszczeniu można spotkać nawet kombinacje kilku gatunków drzew.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz