Nakrycie do stołu i podanie potraw na starannie i gustownie dobranej zastawie nada posiłkowi przyjemną atmosferę, zamieniając zwykły obiad czy kolację w małą uroczystość.

Jaka powinna być zastawa stołowa na specjalne okazję

Śnieżnobiałe talerze, salaterki i filiżanki, to absolutny, ponadczasowy klasyk. Taka zastawa stołowa na specjalne okazje pasuje zarówno na dyskretnym lub ciemnym, jak i na jasnym obrusie. Uzupełnieniem mogą być zwykłe serwetki i bukiety dowolnych kwiatów w białych wazonach. Jeśli gładkie naczynia, talerze i filiżanki nadal wydają ci się zbyt proste, możesz wybrać zastawy z wdzięcznym wypukłym wzorem.

Jeśli jednak wolisz kolorowe naczynia na stole, zwróć uwagę na następujące odcienie, w jakich może być utrzymana zastawa stołowa na specjalne okazję:

  • Jasnopomarańczowy. W palecie Pantone kolor ten nosi nazwę Living Coral, choć pod względem lekkości jest bliższy brzoskwini. Talerze w tym odcieniu pobudzają apetyt, rozweselają i doskonale łączą się zarówno z neutralnymi, jak i pastelowymi, a także z cieplejszymi i bardziej nasyconymi tonami serwetek i obrusów.
  • Pomiędzy beżem a bielą. Zalety białych naczyń opisaliśmy już powyżej. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz bieli, skup się na cieplejszych, żółtawych odcieniach – takich jak migdał, kość słoniowa, wanilia i krem.
  • Jeśli twoja kuchnia lub jadalnia urządzona jest w chłodniejszej palecie i wolisz bardziej stylowe i powściągliwe rozwiązania, przyjrzyj się bliżej zastawom w modnych tonacjach bladoniebieskich, szarozielonych, miętowych, turkusowych i seledynowych.

Odpowiednia i uniwersalna zastawa stołowa do zmywarki, jaką wybrać?

Wielu użytkowników decydując się na zakup zastawy stołowej, planuje zmywać ją w zmywarkach. Niestety współczesne sprzęty AGD nie są jeszcze na tyle „inteligentne”, by nie tylko pracować za człowieka, ale też myśleć za niego. Jaka zatem będzie odpowiednia zastawa stołowa do zmywarki. Jaką wybrać?

Nie wszystkie naczynia, przybory kuchenne i sztućce można myć w zmywarce. Producenci w instrukcjach zawsze wskazują, co można w nich myć, a czego nie. Jakie warunki musi więc spełnić zastawa stołowa do zmywarki? Jaką wybrać, aby nie zniszczyła się pod wpływem mechanicznego szczotkowania. Przede wszystkim musi mieć:

  • Specjalny skład odporny na działanie chemiczny detergentów.
  • Być odporna na wysoką temperaturę wody podczas czyszczenia.
  • Być odporną na wysoką temperaturę powietrza podczas suszenia.
  • A także na długą ekspozycję na działanie wody.

W większości nowoczesnych zmywarek można myć też naczynia żaroodporne. Na takich naczyniach znajduje się specjalny znak, który informuje nas, że możliwe jest automatyczne mycie naczynia. Do plastiku w zmywarkach są nawet specjalne klipsy. Jednorazowych talerzy, nieprzyjemnie pachnących, a także plastiku z przyklejonymi elementami nie należy myć w zmywarce. Więcej ostrożności, musisz zachować przy naczyniach porcelanowych oraz zestawach vintage. W większości nowoczesnych zmywarek nie można też myć naczyń drewnianych, aluminiowych.

Zastawa stołowa

Najlepsza zastawa stołowa do codziennego użytku w domu

Główną różnicą pomiędzy zastawami stołowymi dostępnymi w sklepach jest materiał, z którego wykonane są naczynia. Ceramika jest trwała, ekologiczna i nie boi się wysokich temperatur. Ma jednak swoje wady. Po pierwsze, takie naczynia nigdy nie będą idealnie białe. A po drugie, trudno sprawić, by była tak elegancka, jak porcelana czy fajans. Zastawa stołowa do codziennego użytku z ceramiki jest najczęstszym wyborem. Ceramika jest idealna dla tych, którzy nie są gotowi wydawać dużych pieniędzy, ale chcą korzystać z wysokiej jakości naczyń. Pamiętaj jednak, że ceramika jest dość delikatna. Najtańszą opcją są naczynia szklane i plastikowe. Często wyglądają wręcz znacznie jaśniej i atrakcyjniej niż reszta naczyń. A ich cena zawsze jest znacznie niższa. Jednak taka zastawa stołowa do codziennego użytku ma jedną podstawową wadę. Naczynia wykonane z tych materiałów, szybko tracą  swój pierwotny wygląd.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz