Wazony to jeden z najwdzięczniejszych i uniwersalnych rodzajów dekoracji, a ich różnorodność pozwala na zastosowanie ich w każdym stylu wnętrza. Kilka dobrze dobranych wazonów w salonie – a zwykły pokój staje się przytulną przestrzenią, sprzyjającą przyjemnej komunikacji.

Jak zastosować wazony ozdobne do Twojego domu

Dawno minęły czasy, kiedy wazony były używane tylko do przechowywania kwiatów. Zastosowanie tego typu dekoracji może służyć także realizacji innych, istotnych dla wnętrza celów.

Wazony ozdobne do twojego domu są uważane są za jeden z najlepszych elementów, kształtujących styl pomieszczeń. Wazony ze szkła i metalu nadają się do minimalistycznych, współczesnych stylów aranżacji wnętrz; etniczne - antyczne, chińskie lub japońskie; drewniane lub bambusowe - w stylu ekologicznym. Te wykonane z mozaiki – do wnętrz w stylu śródziemnomorskim. Wazon może przyczynić się do stworzenia uroczystej lub świątecznej atmosfery. Do tych celów odpowiedni jest przezroczysty wazon stołowy o dyskretnym wyglądzie. Można postawić go na środku stołu jadalnego lub stolika kawowego. Przed Bożym Narodzeniem lub Nowym Rokiem napełnij wazon szyszkami, czerwonymi jagodami, figurkami Świętego Mikołaja i jelenia. Przed Wielkanocą niech będą to ozdobne jajka i gałązki wierzby. Używaj dowolnych przedmiotów, które kojarzą się z konkretnym świętem. Należy pamiętać, że na stole w jadalni lepiej jest postawić niski wazon.

Wazony ozdobne do twojego domu można wypełnić dowolnymi rzeczami. W dużym wazonie umieść kilka przedmiotów, które łączy wspólne pochodzenie. Na przykład możesz stworzyć kompozycję dedykowaną wakacjom nad morzem - z muszlami, piaskiem, kamykami. Wazon może też być źródłem oświetlenia. W sprzedaży można znaleźć gotowe gałęzie ozdobione diodami LED. Umieść je w wazonie, a uzyskasz dodatkowe źródło światła do salonu. Jeśli wazon zostanie umieszczony obok gniazd, możesz umieścić w nim świetlistą girlandę noworoczną.

Jak wybrać wazony do salonu nowoczesne?

Jeśli meble w salonie są najważniejszym elementem wnętrza, wybierz wazon w podobnej kolorystyce lub fakturze. W takim przypadku wazony nie będą odwracać od nich uwagi. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wazony do salonu? Nowoczesne dekoracje tego typu można dopasować do koloru ścian. W efekcie przestrzeń salonu staje się głębsza. W kompozycji wnętrza pojawiają się dodatkowe elementy. Wazon kontrastujący z tłem ściany sprawdzi się w salonie zaprojektowanym w dwóch lub trzech kolorach. Jeśli gama kolorystyczna pomieszczenia jest bardziej zróżnicowana, zalecamy wybór wazonu, którego kolor różni się od koloru ściany nie więcej niż o kilka tonów.

Jeśli masz do dyspozycji duży wazon, zaprojektowany w ciekawy sposób, to może stać się on głównym akcentem we wnętrzu salonu. Reszta wystroju powinna współgrać z wazonem, ale nie wyróżniać się na jego tle. Możemy też połączyć wazony do salonu. Nowoczesne style aranżacji przewidują połączenie kilku elementów tego typu w jedną kompozycję wnętrza. Upewnij się, że wszystkie elementy wystroju mają jakąś wspólną cechę: kształt, kolor, fakturę.

Wazon ceramiczny

Ceramiczny wazon na kwiaty czy to jedyny wybór?

Największą popularnością nieustannie cieszy się ceramiczny wazon na kwiaty. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sprzedaży można było znaleźć tylko kryształowe wazony. Kryształ harmonijnie pasuje do wnętrz klasycznych i neoklasycznych, ale ceramiczny wazon na kwiaty, może sam w sobie być samowystarczalnym rodzajem dekoracji. Czeskie szkło będzie idealnym uzupełnieniem barokowego wnętrza. Wazony fajansowe ze względu na swoją kruchość wymagają szczególnej pielęgnacji, co nakłada pewne ograniczenia na ich zastosowanie we wnętrzu salonu. Nowoczesny asortyment fajansu nie ogranicza się do białych wazonów z jasnymi wizerunkami ptaków i kwiatów. Wspomniane już wazony ceramiczne w zależności od projektu nadają się do dekoracji salonu w stylu wiejskim, klasycznym, minimalizmie, eko, współczesnym.

Plastikowe wazony harmonijnie wyglądają w nowoczesnych salonach urządzonych w stylu high-tech, minimalizmu, konstruktywizmu itp. Nie oszczędzaj przy zakupie plastikowego wazonu, w przeciwnym razie zmieni się on z dekoracji wnętrz w kiczowaty dodatek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz