Buty są najważniejszym elementem wyposażenia podczas wędrówek po górach. To od nich bezpośrednio zależy wygoda oraz bezpieczeństwo. Można znieść ciężki śpiwór, niezbyt wygodny plecak i mokre ubrania, ale chodzenie po 8-10 godzin dziennie w niewygodnych butach to prawdziwy problem.
Na większość wędrówek po górach najodpowiedniejszym obuwiem są buty trekkingowe, ale ich wybór jest olbrzymi. Dlatego, aby maksymalnie uprościć proces selekcji, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
• Jak trudny będzie szlak turystyczny, po którym będziesz się poruszać? Im trudniejszy teren, tym mocniejsze powinny być buty zimowe w góry i tym większe wsparcie muszą zapewnić, jeśli chodzi o kostkę i łuk stopy.
• Jaka będzie waga plecaka, który będziesz nosić? Ciężki plecak dodatkowo obciąża stawy skokowe, zwiększając ryzyko kontuzji. Bardziej odkształca także podeszwę butów, co może negatywnie wpłynąć na ich przyczepność. Dlatego im cięższy plecak nosisz, tym sztywniejsza powinna być podeszwa butów i tym wyższe wsparcie kostki.
• Na ile jestem sprawny fizycznie. Szczególnie ważna jest kondycja mięśni i więzadeł. Im bardziej elastyczne są więzadła i mocniejsze mięśnie nóg, tym mniej wymagają dodatkowego wsparcia w postaci butów. Dlatego wielu doświadczonych turystów może korzystać z lżejszych i bardziej elastycznych modeli butów trekkingowych. Buty zimowe w góry dla osób mniej doświadczonych, to modele zapewniające większe wsparcie i bezpieczeństwo.
Konstrukcyjnie wiele modeli lekkich butów trekkingowych jest bardzo zbliżonych do klasycznych butów zimowych i ma podobny obszar zastosowania. Lekkie buty trekkingowe zimowe idealnie nadają się na proste trasy piesze z dobrze oznaczonymi szlakami i bez trudnego terenu. W takich butach wygodnie jest chodzić po oznakowanych szlakach. Dzięki dobrej wentylacji wiele modeli idealnie nadaje się na tereny górskie o suchym lub gorącym klimacie, na przykład na wędrówki w górach Beskidu. Lekkich butów trekkingowych nie należy jednak zakładać na długie wędrówki z ciężkim plecakiem oraz w tradycyjnie wilgotnych regionach turystycznych, np.: Alpach czy górach Skandynawskich. Lekkie buty trekkingowe zimowe to także doskonałe buty podróżne do wyjazdów służbowych: lekkie, wygodne, bezpretensjonalne i wodoodporne. Osobom z nadwagą zaleca się używanie lekkich butów trekkingowych wyłącznie do noszenia na co dzień lub w terenie płaskim. Te same zalecenia dotyczą osób mniej sprawnych fizycznie. Na trudnej trasie i z ciężkim plecakiem lekkie buty trekkingowe mogą nie zapewnić wystarczającego wsparcia. Kijki trekkingowe mogą znacznie odciążyć stawy nóg.
To bardzo szeroka klasa obuwia, do której zaliczamy wszystkie modele stanowiące przejściowe ogniwo pomiędzy lekkimi i ciężkimi butami trekkingowymi. Klasyczne buty na zimę w góry doskonale nadają się do trekkingu górskiego oraz prostych wędrówek górskich - długich, ale prostych technicznie tras na wysokościach do 3000 m. Należy unikać jedynie tras trudnych, odbiegających od szlaków, przez lodowce, bagna i liczne obsunięcia skalne. Klasyczne buty na zimę w góry nadają się również na długie wędrówki po lesie. Wszystkie modele w tej klasie zapewniają wsparcie boczne kostki w zróżnicowanym terenie oraz podczas noszenia średnio ciężkiego plecaka o wadze do 20-25 kg – w zależności od twojej sprawności fizycznej i umiejętności poruszania się w terenie górskim. Dzięki lżejszemu plecakowi początkujący turyści z nadwagą lub stosunkowo słabo rozwiniętymi mięśniami mogą poruszać się w nich komfortowo i bezpiecznie.
Ciężkie buty trekkingowe przeznaczone są do wędrówek po trudnym terenie i stale zmieniających się warunkach pogodowych. Można je nosić z rakami z miękkim zapięciem, co pozwala na pewne poruszanie się po prostych trasach śnieżnych i lodowych. Bardzo dobrze zachowują swój kształt i chronią stopę, dzięki czemu buty trekkingowe na zimę są wygodne do chodzenia w gęstym śniegu. Buty trekkingowe na zimę w tej klasie zapewniają mocne wsparcie kostki, dzięki czemu możesz bezpiecznie poruszać się po terenie z ciężarem większym niż 20-25 kg. Gruba podeszwa i miękka wyściółka wierzchu butów umożliwiają noszenie ich w umiarkowanie niskich temperaturach do -10...-15°C - w zależności od sprawności fizycznej turysty i grubości skarpetek. Z reguły cholewka ciężkich butów trekkingowych składa się z jednego kawałka grubej skóry/zamszu/nubuku z minimalną ilością szwów. Wkładki tekstylne o wysokiej wytrzymałości są używane rzadko i mają bardzo ograniczoną powierzchnię. Aby chronić cholewkę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami spowodowanymi ostrymi kamieniami, but obszyto wysoką gumową poduszką biegnącą wzdłuż połączenia z podeszwą.
Komentarze (0)