Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie kilka par różnych modeli butów. Do tych, które w tej szafie koniecznie muszą się znaleźć bez wątpienia zalicza się buty oxfordy męskie. To ponadczasowe, najbardziej klasyczne, a jednocześnie najbardziej eleganckie męskie obuwie. Są smukłe, szykowne i odpowiednie nawet na wielkie wieczorne wyjście.

Jak zaczęła się historia męskich oksfordów?

Buty oxfordy męskie mają długą historię. Pierwsze modele tych butów pojawiły się przypuszczalnie na początku XVIII wieku, gdy w męskiej garderobie coraz częściej w miejsce sztybletów zaczęły pojawiać się sznurowane buty o niższej cholewce. Oksfordy najpierw pojawiły się w Szkocji. Od położonego tam zamku Balmoral nazywano je tam balmoralami. Później pojawiły się w Irlandii, a jeszcze później we Francji, gdzie nazywano je Richelieu. Oksfordy znane są także za oceanem. W Stanach Zjednoczonych występują pod nazwą Bal -Type. Do Polski trafiły przypuszczalnie przez Wiedeń, dlatego często w naszym kraju występują także jako wiedenki. Znana do dzisiaj nazwa oksfordy pojawiła się w XIX wieku. Te sznurowane, smukłe buty cieszyły się bowiem bardzo dużą popularnością wśród studentów uniwersytetu oksfordzkiego.

Buty oxfordy męskie – jakimi cechami się charakteryzują?

Oksfordy to buty, których najbardziej charakterystyczną cechą jest zamknięta przyszwa. Jest to ta część buta, która osłania stopę i do której mocowana jest obłożyna. To w tej części buta znajdują się dziurki na sznurowadła. W butach z zamkniętą przyszwą nie jest widoczny język, stąd bierze się ich efektowny, smukły kształt. Dzięki zamkniętej przyszwie oksfordy można zasznurować bardzo ściśle. W efekcie jest rodzaj butów, który szczególnie warto polecić mężczyznom z niskim podbiciem. Nie oznacza to jednak, że panowie, którzy mają normalne podbicie muszą zrezygnować z ich noszenia. Oksfordy to obuwie odpowiednie dla każdego mężczyzny, który potrzebuje eleganckich butów na wieczór.

Buty oxfordy męskie brązowe

Jakie półbuty oxfordy męskie są dostępne w rynkowej ofercie?

Półbuty oxfordy męskie to buty, które występują dzisiaj w wielu różnych wariantach. Mężczyźni, których interesują te eleganckie buty mają do wyboru między innymi plain oxfords. Oczywiście są to modele z zamkniętą przyszwą. W tym wariancie oksfordy nie mają żadnych zdobień. Inną wersją oksfordów są cape toe oxford. Od modeli poprzednich różnią się one tym, że na tak zwanym toe boxie (to część buta, która znajduje się zaraz za palcami) posiadają poprzeczny szew. Niektóre z tych modeli na pięcie mają naszytą dodatkową skórę. Odmianą cap toe wingtip oxford. W tych butach pojawiają się zdobienia. W wingtip oxford szew układa się w kształt skrzydełek. Z uwagi na obecność zdobień, wingtip oxford mają mniej formalny charakter. Kolejny wariant to saddle oxford. W tym wariancie na toe boxie pojawia się dodatkowy pasek skóry, który przechodzi przez środkową część buta. Jest on widoczny już z daleka, gdyż jest w innym kolorze niż pozostała część buta. Jedną z najrzadziej spotykanych odmian oksfordów są kiltie oxford. W miejscu sznurówek w tym wariancie pojawia się nakładka, która przypomina tradycyjny, narodowy szkocki strój – kilt. Stąd wzięła się nazwa tej odmiany. Do mniej standardowych modeli oksfordów zalicza się również wholecut. Buty te powstają z jednego kawałka skóry, mają też tylko jeden szew. Są najbardziej eleganckie i dystyngowane, ale jednocześnie najdroższe, gdyż ich wykonanie jest czasochłonne i wymagające dużych umiejętności. Wholecut to buty, które są często szyte ręcznie, co także wpływa na ich wysoką cenę.

W jakim kolorze można kupić oksfordy męskie?

Oksfordy to buty, które dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Panowie, którzy potrzebują obuwia pasującego do wieczorowego stroju powinni postawić na buty oxfordy męskie czarne. Jeśli zostały one wykonane z naturalnej skóry lakierowanej, są odpowiednie do smokingu. Czarne oksfordy pasują także do klasycznego garnituru. Zakładane po godzinie 18.00 wiedenki powinny mieć trochę szersze sznurówki. Zalecają to zasady savoir vivre. Buty oxfordy męskie brązowe mają mniej formalny charakter i są bardziej odpowiednie na nieformalne, codzienne okazje. Dzisiaj oksfordy można kupić także w odcieniu burgundu. Warto pamiętać, że na ogół wiedenki są butami, które nie pasują do casualowych stylizacji. Są zbyt eleganckie, aby dobrze wyglądały w towarzystwie nie tylko jeansów, ale nawet chinosów. Wyjątek można zrobić tylko wtedy, gdy oksfordy zostały wykonane z prawdziwego bądź sztucznego zamszu, a ich kolor  nie jest czarny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz