Odpowiednio dobrane obuwie jest podstawą każdej męskiej stylizacji. W garderobie każdego mężczyzny powinno znaleźć się kilka różnych modeli obuwia odpowiedniego na inne okazje. Do tych, które powinien posiadać w swojej szafie każdy elegancki mężczyzna zalicza się brogsy. Jest to bardzo uniwersalne obuwie, które panowie mogą wykorzystać w bardzo wielu, zarówno formalnych, jak i casualowych stylizacjach. Jakie brogsy do garnituru pasują najlepiej?

Kilka słów o historii brogsów

Brogsy są butami z charakterystycznymi, ażurowymi zdobieniami.  Jest to obuwie z długą, sięgającą XIX wieku, a być może jeszcze wcześniejszą historią. Ażury w tych butach początkowo pełniły funkcje praktyczną. Zostały wymyślone przez szkockich i irlandzkich pracowników leśnych, którzy pracując  na bagnistych terenach borykali się z szybko przemakającym obuwiem. Aby pozbyć się z niego nadmiaru wody, zaczęli w ich wierzchu wykonywać niewielkie otwory. Dzięki nim obuwie szybciej wysychało i było trwalsze. Z czasem ażurowe buty trafiły na salony. Nosił je między innymi książę Edward na spacerach i podczas gry w golfa. W ślad za nim podążyli inni angielscy arystokraci. Obecnie brogsy to jedne z najbardziej popularnych modeli męskiego obuwia. Warto wiedzieć, że nazwa „brogs” nie odnosi się do konkretnego rodzaju obuwia, ale wyłącznie do charakterystycznych zdobień. Brogsy mogą więc występować w różnych fasonach. Mężczyźni, których interesuje to klasyczne, ponadczasowe już obuwie mogą zdecydować się zarówno na oksfordy, jak i na buty derby.

Jakie brogsy do garnituru wybrać?

Brogsy to buty, które można podzielić stosując bardzo różne kryteria. Najczęściej pod uwagę brany jest typ zdobienia oraz rodzaj przyszwy. Biorąc pod uwagę przyszwę można wyróżnić brogsy męskie z zamkniętą i otwartą przyszwą. Panowie, którzy poszukują brogsów odpowiednich na formalne okazje powinni postawić na modele z zamkniętą przyszwą. Z kolei uwzględniając typ zdobienia, brogsy dzielą się na half brogues (inna nazwa semi brogues), full brogues i longwing brogues. W pierwszych wzory znajdują się tylko na nosku, mają więc bardzo formalny charakter. Oznacza to, że są to idealne brogsy do garnituru. Full brogues to z kolei modele, w których zdobienia znajdują się nie tylko na noskach, ale także na bokach i pięcie. Na czubku buta ażurki tworzą charakterystyczną rozetę, z kolei te wzdłuż cholewki układają się w kształt przypominający skrzydełka. Największą ilością zdobień odznaczają się longwing brogues. Warto pamiętać, że im więcej zdobień pojawia się na butach, tym ich stopień formalności staje się coraz niższy.

Brogsy męskie do garnituru

W jakich kolorach dostępne są męskie brogsy?

Brogsy są wyjątkowo uniwersalnymi butami męskimi, które można nosić na większość okazji z wyjątkiem tych o najbardziej formalnym charakterze. Występują one w kilku wariantach kolorystycznych. Brogsy męskie czarne są najbardziej uniwersalne, doskonale pasują do ciemnego, np. granatowego, garnituru i są odpowiednie na półoficjalne okazje. Można je założyć także do jeansów i spodni chino. W biznesowy dress code doskonale wpiszą się brogsy męskie brązowe, które świetnie będą prezentować się w połączeniu z szarymi garniturami. W sprzedaży dostępne są nie tylko półbuty męskie ze zdobieniami. Panowie mogą zdecydować się także na brogsy męskie wysokie, które świetnie sprawdzają się w chłodniejsze pory roku.

Z jakich materiałów produkowane są brogsy męskie?

Do produkcji brogsów wykorzystywane są bardzo różne materiały. Wielu uznanych i cenionych za wysoką jakość producentów ma w swojej ofercie modele, które zostały wykonane z naturalnej skóry. Skórzane brogsy doskonale dopasowują się do stopy i są bardzo wytrzymałe. Kupując je panowie mogą być pewni, że posłużą im przez lata. Brogsy z prawdziwej skóry są jednak dość drogie. Tańszą alternatywą są modele, do wykonania których wykorzystana została ekologiczna skóra. W sprzedaży można znaleźć również brogsy wykonane z prawdziwego albo sztucznego zamszu. Zamszowe brogsy są doskonałym uzupełnieniem codziennych, smart casualowych stylizacji. Brogsy to buty, które powinien w swojej garderobie mieć każdy mężczyzna. Można je bowiem wykorzystać jako dodatek do bardzo wielu stylizacji. W zależności od tego czy panowie zdecydują się na full broguess, longwing brogues, czy też wybiorą half brogues, będą mogli wykorzystać je w wielu zupełnie innych stylizacjach. Dzięki temu, że na rynku dostępne są pełne brogsy, pół brogsy,  ćwierć brogsy oraz longwing brogsy można je nosić do formalnych, jak i smart casualowych stylizacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz