Moda na odzież ekologiczną pojawiła się całkiem niedawno, choć sam ruch eko powstał już w XX wieku.
Wpierw trzeba ustalić, czym jest odzież ekologiczna. Moda ekologiczna to trend skupiający się na dbałości o środowisko. Uwzględniająca bezpieczeństwo przy produkcji dla ludzi i zwierząt. Często przy tworzeniu modeli w stylu eko wykorzystuje się nie tylko materiały naturalne, ale także materiały pochodzące z recyklingu.
Ekologiczny styl odzieży oznacza wykorzystanie naturalnych materiałów, naturalnych kolorów i odcieni oraz spokojny krój. Przyjazność dla środowiska to nie tylko nowoczesny trend, ale także komfort, styl życia i podejście do natury.
To, czym jest odzież ekologiczna wyznacza kilka zasad:
Jakie materiały są przyjazne dla skóry? Jaki materiał jest najbardziej ekologiczny? Zacznijmy od tego, że materiał przyjazny dla środowiska, to ten, który dała nam sama natura. Len, bawełna, drewno, bambus - to wszystko są materiały przyjazne dla środowiska. Zawierają wyłącznie naturalne włókna i komponenty, nie zawierają składników syntetycznych. Takie materiały są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także hipoalergiczne.
To jaki materiał jest najbardziej ekologiczny, zależy też od tego, jak jest pozyskiwany. Najpopularniejszym jest bawełna. To materiał naturalny, przyjazny dla środowiska, hipoalergiczny. Wykorzystuje się go w różnych obszarach. Bawełna jest materiałem stosunkowo tanim, ponadto jest naturalna i przyjemna w dotyku.
Len jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla środowiska, szczególnie popularnym przy produkcji odzieży. Odzież lniana jest trwała i odporna na zużycie. Idealna na letnie upały.
Bambus to stosunkowo nowy rodzaj materiału. Płótno (tkanina bambusowa) ma wysokie właściwości antybakteryjne. Tkanina bambusowa jest miękka, przyjemna w dotyku, praktycznie się nie gniecie i pochłania wilgoć. Bambus jako płótno to przyszłość współczesnego przemysłu. Pod względem właściwości jest lepszy od bawełny, która do niedawna uważana była za materiał najbardziej higieniczny, ponadto jest bardziej miękka, delikatniejsza. Bambus łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy materiału naturalnego. Jedyną wadą jest dość wysoka cena.
Starając się chronić środowisko i spowolnić zmiany klimatyczne, producenci odzieży zaczęli wykorzystywać w swojej produkcji bawełnę organiczną. Zewnętrznie materiału tego nie da się odróżnić od zwykłej bawełny.
Ubrania z bawełny organicznej pozwalają lepiej chronić otaczające nas środowisko. Do ich produkcji wykorzystuje się mniej zasobów oraz nie stosuje się szkodliwych pestycydów i herbicydów. Jeśli 16–25% całkowitej ilości pestycydów produkowanych na świecie wykorzystuje się do uprawy konwencjonalnej bawełny, w przypadku bawełny organicznej stosuje się mieszankę czosnku, mydła i pieprzu.
Ubrania z bawełny organicznej są ekologiczne, ponieważ eko-bawełna pomaga poprawić jakość gleby i zwiększyć plony poprzez detoksykację gleby. Ponadto uprawia się ją głównie na wodzie deszczowej, co oszczędza zasoby planety.
Bawełna organiczna jest biopolerowana. Dzięki temu materiał jest miękki, delikatniejszy, mniej puszysty niż zwykła bawełna, dlatego nadaje się dla osób o wrażliwej skórze. Przepuszcza o 10% więcej powietrza.
Do produkcji tkanin wykorzystuje się zarówno surowce naturalne, jak i włókna syntetyczne otrzymywane z gazu ziemnego i produktów naftowych. W XIX wieku opracowano technologię produkcji włókna z drewna. Rozdrobniono je, poddano działaniu kwasu, po czym z powstałej masy można było uformować cienkie włókno nadające się do wyrobu przędzy i tkanin. Tak powstały ubrania z tencelu, które mają wiele zalet
Istotną zaletą nowej tkaniny jest jej bezpieczeństwo dla środowiska: jest wytwarzana z odnawialnych surowców naturalnych, produkcja nie zanieczyszcza środowiska, jest znacznie czystsza niż produkcja tkanin wiskozowych, bawełnianych i syntetycznych. Ubrania z tencelu przypominają naturalny jedwab, a podobieństwo do jedwabiu jest nie tylko wizualne, ale także dotykowe. Tkanina Tencel jest bardzo lekka, miękka, dobrze się układa i ma szlachetny jedwabisty połysk.
Komentarze (0)