Aby wybrać ciepłe buty na zimę, należy wziąć pod uwagę materiał wierzchni i ocieplenie, jakość i grubość podeszwy, a także inne cechy.

Dobre buty zimowe – to znaczy jakie?

Źle dobrane obuwie sprawi, że będzie nam zimno. Zadaniem butów zimowych jest zapobieganie przenikaniu zimnego powietrza do stóp. Nie mniej ważna jest ochrona przed wilgocią z zewnątrz i jej odprowadzanie od wewnątrz. Wybierając dobre buty zimowe, zwróć uwagę na materiał.

Gładka skóra naturalna wygląda pięknie, ale takie buty nie nadają się do długiego pobytu na mrozie w zimie. Gładka skóra szybko schładza się i przyjmuje temperaturę otoczenia. Naturalny zamsz to jeden z najbardziej odpowiednich materiałów na ciepłe buty zimowe. Dobry zamsz nie przepuszcza zimnego powietrza, ale jednocześnie pozwala nogom oddychać. Na mrozie materiał zachowuje miękkość i elastyczność. Jednak dobre buty zimowe zamszowe nie nadają się na błoto pośniegowe, które tworzy się podczas naturalnego topnienia śniegu.

Wygodne buty zimowe – wypełnienie

Naturalna wełna filcowana to najlepszy materiał na zimowe buty. Ciepłe zimowe filcowe buty wykonane z wełny, nadają się nawet na silne mrozy. Mimo pozornej kruchości wełna nie przepuszcza zimna i nawet przy silnym wietrze ogrzewa stopy. Nadaje się jednak głównie na suchą pogodę.

Wytrzymała tkanina przeciwdeszczowa pikowana z ociepleniem to odpowiednia wierzchnia część butów zimowych. Cholewka tekstylnych butów przypomina kurtkę zimową - nie prześwituje i utrzymuje temperaturę dzięki ociepleniu i warstwie powietrza. Oczywiście właściwości zależą od jakości materiałów. Wygodne buty zimowe, muszą mieć odpowiednią izolację.

Jej zadaniem jest utrzymanie temperatury ciała. W przypadku obuwia zimowego warto zastanowić się nad dwoma tradycyjnymi ociepleniami – naturalnym futrem i naturalną wełną. Materiały te dobrze się nagrzewają i nie tworzą efektu „cieplarnianego” wewnątrz.

Naturalne futro tworzy dobrą izolującą ciepło poduszkę powietrzną. Im bardziej puszysta i dłuższa podstawa futra, tym cieplejsze są buty. Najczęściej do butów używa się owczej skóry. Wygodne buty zimowe mogą być też wykonane z Eko futra.

Ocieplane buty na zimę

Ocieplane buty na zimę – czyli jakie?

Futro syntetyczne gorzej zatrzymuje ciepło, szybciej się ściera, ponieważ nie ma naturalnego podłoża - skór. Buty na zimę ze sztucznym futrem zaleca się nosić przy mrozach nie większych niż 10 stopni. Na surowe zimy lepiej wybrać ciepłe pikowane buty z syntetyczną izolacją. Wybierając ocieplane buty na zimę, oceń skład i jakość wkładki. Powinna być ciepła i odporna na gniecenie, najlepiej zdejmowana, aby można go było zdjąć i wysuszyć.

Zdaniem ekspertów najcieplejszymi butami na zimę są membrany, wśród nich są również kozaki. Membrana to cienki film polimerowy z małymi porami. Zimno nie przechodzi przez pory, a wilgoć jest odparowywana na zewnątrz. Ocieplane buty na zimę membranowe są wykonane z nowoczesnych, odpornych na wilgoć materiałów tekstylnych i ocieplone lekką syntetyczną izolacją. Folię membranową uzupełnia podszewka. W rezultacie nogi ogrzewają się własnym ciepłem. Jest tu jednak jedno zastrzeżenie – w butach membranowych trzeba aktywnie się poruszać, generować ciepło. Te buty nie nadają się do pracy stojącej.

Nie należy też nosić wełnianych skarpet z membraną, lepiej wybrać syntetyki, które dobrze odprowadzają wodę. Idealnie - z serii bielizny termicznej.

Zapomnij o cienkiej podeszwie - nie ochroni cię ona przed zimnem, nawet z dobrze ocieplonym topem stopy szybko w niej przemarzną. Najcieplejsze buty zimowe są zawsze wyściełane grubą gumą lub gumą termoplastyczną z bieżnikiem.

Ocieplenie tekstylne co to znaczy w praktyce?

Naturalne futro lub wełna, która jest cieplejsza w butach

Zimą szczególnie chcesz czuć się ciepło i wygodnie, dlatego starannie dobieraj buty zimowe. Zwróć uwagę na materiały cholewki i wyściółki oraz ocieplanie tekstylne. Co to znaczy w praktyce?

Znowu, najlepsza jest izolacja futrzana. Z reguły jest to garbowana owcza skóra. Grube długie futro wydaje się ciepłe, ale przepuszcza dużo powietrza. Zatrzymuje między włóknami. Oszczędność ciepła zależy od metody wykonania izolacji i włochatości. Dobrze wypchane futro naturalne jest cieplejsze niż wełna. Materiał o niewystarczająco gęstej strukturze nie zatrzymuje ciepła w środku, jest bezużyteczny przy silnym mrozie. Przewaga futra nad wełną to:

  • Gęste włosie zapewnia ciepło i suchość wewnątrz buta.
  • Skóra owcza nie jest higroskopijna.
  • Zapewnia stopie „oddychanie” wewnątrz buta.
  • Stopy nie będą się pocić ani wyziębiać.
  • Tworzy komfortowy mikroklimat.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz