Wybierając się zimą w góry, zadbaj o odpowiednie ubranie. W innym przypadku nie tylko nie będziesz czuł się komfortowo. W skrajnych przypadkach ryzykujesz zdrowiem, a nawet życiem.

Jak się ubrać w góry zimą, aby czuć się komfortowo?

Aby zadbać o zapewnienie ciepła, odzież na zimową wędrówkę powinna być wielowarstwowa. Ta zasada pozwala łączyć poszczególne elementy w zależności od twojej aktywności, temperatury powietrza i innych warunków atmosferycznych. Kolejnym plusem warstwowania jest to, że między warstwami odzieży tworzy się warstwa powietrza, a w kilku swetrach będzie bardziej sucho i cieplej niż w jednym super ciepłym swetrze. To jak się ubrać w góry zimą zależy też od pogody. Jeśli pogoda jest słoneczna i bezwietrzna to wystarczą trzy lub dwie warstwy. Przy dużych mrozach, konieczne mogą być nawet cztery warstwy. Jeśli wyprawiasz się w wysokie partie i nie wiesz jak się ubrać w góry zimą, poproś o pomoc ratowników.

Pierwszą warstwą odzieży jest bielizna termiczna. Główną funkcją bielizny termicznej jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. W niskich temperaturach bielizna termiczna powinna być ocieplana: z syntetyków lub wełny merynosów. Obie opcje nadają się do zimowych wędrówek. Można pod nią nosić cienką bieliznę termiczną do uprawiania sportu.

Jaki powinien być odpowiedni strój w góry zimowy?

Właściwie zaprojektowany strój w góry zimowy wymaga warstwy izolującej (docieplającej). Stanowi ją luźna odzież wykonana z polaru lub softshellu. Najczęściej turyści zabierają na wędrówkę polar lub kurtkę kompaktową. Ta warstwa odzieży na zimowe wędrówki nie będzie się różnić od odzieży odpowiedniej na wędrówki w terenie. Polar jest zawsze odpowiedni. Załóż ciepłe spodnie na nogi jako drugą warstwę. Mogą być również wykonane z polaru, softshellu lub innego ocieplającego materiału.

Strój w góry zimowy może być też złożony z trzeciej warstwy. Idealną opcją jest kombinezon narciarski wykonany z membrany. Nie przemoknie, nie będziesz się w nim pocić ani marznąć. Wybierz odzież wierzchnią w jasnych kolorach – zapewni ci widoczność i będzie pięknie wyglądać na zdjęciach.

Czwarta warstwa to tak zwane ubrania biwakowe. Na postojach będziesz się poruszać znacznie mniej intensywnie, więc przyda ci się cieplejsza odzież. Jako tę warstwę zabierz ze sobą sweter lub kamizelkę puchową, czapkę i grube rękawiczki. Kurtka dla czwartej warstwy może być puchowa lub syntetyczna. Każdy materiał ma swoje wady i zalety:

Do czego służy bielizna termiczna?

Jeśli aktywnie wypoczywasz na świeżym powietrzu, wybierasz się w góry, zwłaszcza zimą, zabranie ze sobą bielizny termoaktywnej będzie bardzo słuszną decyzją. Jej główną właściwością jest odprowadzenie wilgoci.

Jak działa bielizna termiczna? W kontakcie z ciałem powietrze znajdujące się pomiędzy włóknami bielizny termicznej się nagrzewa. Pomiędzy skórą a powietrzem o niższej temperaturze tworzy się niewielka warstwa ciepłego powietrza, chroniąc organizm przed wychłodzeniem.

Bielizna termiczna bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Jeśli nosisz zwykłą bieliznę, taką jak bawełna, to podczas wysiłku fizycznego nadmiar potu wchłania się w tkaninę, a ta staje się mokra i zaczynasz marznąć. W bieliźnie termicznej nadmiar wilgoci jest wypychany z tkaniny, co chroni organizm przed wychłodzeniem i przegrzaniem. Do codziennego noszenia lepiej jest wybrać modele bielizny termicznej wykonanej z naturalnych materiałów (bawełna, wełna).

Na zimowe wędrówki warto wybrać bieliznę termiczną wykonaną z syntetyków z dodatkiem wełny i bawełny. Nie tylko usunie pot, ale dzięki naturalnym materiałom lepiej zatrzyma ciepło. Jedyną wadą takiej bielizny termicznej jest to, że naturalne materiały dobrze wchłaniają wilgoć, więc po 6-8 godzinach aktywnego spędzania czasu będziesz musiał ją zmienić.

Zakopane

Jakie spodnie w Tatry zimą wziąć i o czym nie wolno zapomnieć

Podsumowując zimą na wyprawę w góry musisz zabrać następujące elementy ubrań:

  • Zimowa kurtka z gęstą membraną, która dobrze chroni przed wiatrem i wilgocią. Pamiętaj, że pod wiatrówkę powinna zmieścić się kurtka puchowa i polar.
  • Sweter z polaru.
  • Jeśli nie wiesz jakie spodnie w Tatry zimą wziąć, to najlepsze będą obcisłe spodnie membranowe. Jeśli nie masz ubrań tego typu i zastanawiasz się jakie spodnie w Tatry zimą wziąć, to wystarczą spodnie od kombinezonu narciarskiego, ale będą mniej wygodne.
  • Bielizna termiczna - 2 komplety: syntetyczna do trekkingu i wełniana lub merynosowa do spania. Jeśli nie masz bielizny termicznej, weź ciepłe kalesony do spania, a spodnie trekkingowe muszą być ocieplone.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz