Styl hipisowski to nie tylko moda, ale także cała subkultura z własnymi prawami, kanonami zachowań, a także światopoglądem. Ta wyjątkowa subkultura to przeplatanie się muzyki, mody, ruchu społecznego.

Styl hipisowski - charakterystyka

Wojna wietnamska z lat 1964-1972 była jednym z powodów, które wpłynęły na ukształtowanie się hipisowskiej subkultury młodzieżowej. Interwencja USA w jednym z największych konfliktów zbrojnych drugiej połowy XX wieku wywołała wielką wrogość wśród samych Amerykanów. Nastroje protestacyjne narosły wśród studentów i inteligencji. Młodzież nie chciała brać udziału w działaniach wojennych swojego kraju. Nie chcąc wojny, wielu ludzi zjednoczyło się i rozpoczęło strajki antywojenne.

Główną ideą ruchu była wolność bez żadnych konwencji i granic. Pod tym samym mottem narodził się modny wizerunek, który dziś znany jest całemu światu jako hipisowski styl ubioru. Niewątpliwie subkultura hipisowska miała potężny wpływ na modę lat 60. i 70. XX wieku. W poszukiwaniu własnej indywidualności młodzi buntownicy mieszali ubrania z różnych stylów, czasów i narodów. Wychwalali wartość starych ubrań z second handów. Styl hipisowski to domowe ubrania z ręcznym haftem lub aplikacjami, ręcznie robiona na drutach oraz domowa biżuteria. Hipisi korzystali z autentycznych ubrań etnicznych: Indyjskie sari swobodnie łączono z mongolskimi kożuchami i szkockimi spódnicami. Znoszone jeansy stają się głównym elementem stroju hipisa. Akcesoria odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu wizerunku hipisa. Indyjska biżuteria, chusty na głowę, opaski na głowę, długie naszyjniki i biżuteria z koralików stają się atrybutami stylu.

Styl hipisowski stał się domeną projektantów mody i dziś następuje przemiana stylu ulicznego, pojawiają się nowe pomysły. Współczesna moda zawdzięcza hipisom pojawienie się wielu stylów - etnicznych, folkowych, retro, unisex, rozproszonych i oczywiście denimu.

Hipisowskie ubrania – co nosić w stylu hippi?

Nowoczesna moda wykorzystuje najbardziej charakterystyczne elementy i detale stylu hipisowskiego. Hipisowskie ubrania to piękne luźne kapelusze, zwiewne sukienki maxi, elementy etniczne, lekkie koronkowe wstawki, szerokie paski z dużymi prostokątnymi klamrami, nity i paski na dżinsach.

Nieskomplikowane rysunki, składające się z prostych linii - wszystko to można opisać jako chęć uproszczenia percepcji. Dziś styl hipisowski jest obecny na wielu markowych pokazach odzieży. Niektóre marki od czasu do czasu inspirowane są stylem hippisowskim, a dla wielu znanych marek jest to część ich DNA.

Johnny Depp, Keira Knightley, Jared Leto, Brigitte Bardot, Boris Grebenshchikov, Nargiz wykorzystują elementy stylu hipisowskiego. Stylu Johnny'ego Deppa nie można nazwać klasycznym, jest raczej połączeniem różnych obrazów, w tym elementów stylu hipisowskiego. W jego stylu jest wiele dodatków: okulary z wielokolorowymi szkłami, szerokie bransoletki, bombki, wisiorki, ekstrawaganckie kapelusze o najbardziej nieoczekiwanych kolorach i rozmiarach. Takie hipisowskie ubrania w 2022 doskonale nadają się jednakowo jako miejskie czy nawet półformalne stylizacje.

Styl hipisowski

Styl hippie męski – czym się charakteryzuje?

Styl hippie męski to:

  • Swobodne, niekrępujące ruchów rzeczy o prostym kroju, często zaczerpnięte ze stroju ludowego.
  • Spodnie z dodatkiem ubrań będących mieszanką różnych stylów.
  • Duża ilość akcesoriów i ozdób, hafty, skóry, dżinsowe naszywki, aplikacje, obróbka szwów nićmi wełnianymi.

Styl hippie męski to ubrania, które nie są nowe lub specjalnie postarzane, bez znaków identyfikacyjnych. Charakterystyczna jest obecność motywów etnicznych.

Jaki jest styl hippie damski?

Styl hipisowski w ubraniach to ekstrawagancja jasnych kolorów, kwiatowych wzorów, ogromnej liczby akcesoriów i swobodnego kroju.

Styl hippie damski to luźne koszule, rozkloszowane dżinsy, "stare", specjalnie podarte T-shirty, długie spódnice, sukienki i sukienki z wysokim stanem, wąskie pasiaste spodnie, kolorowe haftowane tuniki, ręcznie robione swetry, połatane ubrania. Ogromne znaczenie w stylu hippisowskim zawsze miały akcesoria, które nie były tylko dodatkiem do ubrań, ale środkiem do wyrażania siebie. Styl hippie damski to więc wszelkiego rodzaju amulety, plecione skórzane bransoletki, bombki z koralików i nici, kolorowe szale, kapelusze z szerokim rondem.

Ubrania inspirowane hipisami zostały połączone z sandałami na płaskim obcasie lub platformie oraz zapinanymi na zamek butami. Buty, torebki i hippisowskie kamizelki często są ozdobione zamszowymi frędzlami.

Dziś styl hipisowski przeżywa odrodzenie. Projektanci co sezon włączają do swoich kolekcji elementy tego stylu, ale nowoczesny styl hipisowski poszerzył swoje granice. Dzisiejsze kobiety nie muszą ubierać się od stóp do głów jak „dzieci kwiaty”, wystarczy połączyć proste luźne rzeczy z hipisowskimi detalami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz