Dobrze dobrane szpilki mogą radykalnie zmienić każdą stylizację. Zwykłe jeansy i T-shirt staną się szykownym i stylowym zestawem, jeśli zestawisz je z jasnymi i oryginalnymi butami. Jednocześnie szpilki trudno uznać za buty wygodne. Jak je wybrać, aby zapewniły nam komfort, a jednocześnie pasowały do naszego looku?

Wygodne buty na niskim obcasie do sukienki – jak wybrać?

Nasza stopa ma naturalny kąt nachylenia, zgodnie z którym każda kobieta ma swoją optymalną wysokość obcasów. Na twój komfort wpływa to również na ruchomość kostek, co zależy od wielkości szczeliny między kostką a piętą (zatoki stępu). To tutaj znajduje się więzadło międzykostne. Jak zatem wybrać wygodne buty na niskim obcasie do sukienki?

 • Zdejmij buty i usiądź prosto na krześle. Siedzenie powinno być wypoziomowane, a stopy płasko na podłodze pod kątem 90 stopni. Utrzymuj proste plecy. Powinnaś czuć się komfortowo.
 • Rozciągnij jedną nogę przed sobą w linii prostej, podczas gdy druga niech pozostaje w pierwotnej pozycji.
 • Teraz rozluźnij stopę i kostkę na wyprostowanej nodze. Zobaczysz, jak stopa trochę się cofnie.
 • Weź miarkę i dokładnie zmierz odległość od krawędzi pięty do czubka kciuka (miarkę trzymaj równolegle do podłogi). Następnie narysuj w myślach linię prostopadłą od śródstopia do opaski. Ta liczba centymetrów na końcu taśmy oznacza wysokość, jaką powinny mieć twoje szpilki.

W podobny sposób możesz też wybrać mniej formalne buty na niskim obcasie do sukienki, np. z koturnem.

Buty na obcasie i platformie - wybierz odpowiedni rozmiar

Niestety różne marki obuwia mają różne rozmiary. Dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na rzeczywisty rozmiar na pudełku, ale także na długość stopy. Aby wybrać idealną parę, zmierz wcześniej stopę miarką centymetrową i wybierz model na podstawie tej długości. Buty na obcasie i platformie powinny ściśle przylegać do stopy i pewnie na niej leżeć. Zbyt luźna para butów, może powodować ślizganie się i obcieranie stopy. Ciasne buty na obcasie i platformie, utrudnią ci utrzymanie równowagi.

Na co dzień wybieraj buty, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca na palce. Zaciśnięte palce powodują ból i niewłaściwą postawę podczas chodzenia. Jeśli kupujesz buty w stacjonarnym sklepie, koniecznie przymierz wybrany model przed zakupem i przejdź się po sklepie. Jeśli tył buta ociera podczas krótkiego spaceru do sklepu, prawdopodobnie w tym miejscu pojawi się pęcherz.

Zwróć uwagę, gdzie jest pięta. Jeśli zostanie ustawiona za daleko, pięta nie będzie odpowiednio podparta i możesz odczuwać dyskomfort podczas chodzenia. Im szersza pięta, tym większe wsparcie jest potrzebne. Ponadto ważne jest nachylenie pięty. Kupując buty, szukaj modelu, który odpowiednio rozkłada ciężar na stopie, zamiast koncentrować go na palcach lub pięcie. Najlepszym wyborem będzie model z szerokim słupkowym obcasem.

Buty na obcasie z paskiem

Jak wysokie powinny być buty na obcasie z paskiem?

Buty na obcasie z paskiem mogą mieć różnej wysokości szpilkę.

 • Obcas 2-4 cm - Ta wysokość jest wygodna dla większości kobiet. Wyglądają bardzo uroczo i kobieco, zwłaszcza w połączeniu ze stylizacjami retro.
 • Obcas 5-6 cm. Buty średniej wysokości świetnie wyglądają z odkrytymi palcami, zwężaną piętą, kostką i paskami na pięcie. Takie buty sprawdzą się zarówno w biurze, jak i na nieformalnym przyjęciu.
 • Obcas 7-9 cm. Nadaje się na niemal każdą okazję: od biura po wyjście na kolacje. Jeśli to jest twoja idealna wysokość, to masz szczęście. Takie buty na obcasie z paskiem pasują do lekkich i swobodnych koturnów oraz eleganckich czółenek.
 • Obcas 10-11 cm. Taka wysokość jest jednocześnie szykowna i niewygodna ze względu na nienaturalne wygięcie stopy.
 • Obcas 12 cm i więcej. Tych butów należy z reguły unikać. Nogi są w nienaturalnej pozycji. Trudno tu o równowagę i stabilność. Te szpilki wyglądają po prostu absurdalnie, szalenie i śmiesznie.

Buty bez pięty na średnim obcasie – idealne dla niskich kobiet

Panie niskiego wzrostu starają się zawsze wyglądać na wyższe. Duży obcas może pomóc ci osiągnąć ten cel lub kompletnie zepsuć wybraną stylizację. Podpowiadamy, jak wybrać buty bez pięty na średnim obcasie:

 • Zrezygnuj z wysokich szpilek, wystarczy siedem do dziewięciu centymetrów. Uważaj na platformę, dodaje ona dwa do trzech centymetrów do wysokości obcasa, ale u drobnych kobiet może wyglądać śmiesznie.
 • Unikaj masywnych butów.
 • Wizualnie niski obcas można zwiększyć, unikając kontrastu między stopą a butem. Noś rajstopy, pończochy, spodnie pasujące do butów.
 • Noś buty bez pięty na średnim obcasie ze spiczastym noskiem. Takie modele wydłużają nogi, co pozwoli zmniejszyć piętę o kilka centymetrów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz