Maj wyróżnia się na tle wiosennych miesięcy wysoką temperaturą i niewielką częstotliwością opadów. To idealna pora na krótki wyjazd.

Gdzie na majówkę 2024 się wybrać?

Gdzie wybrać się na weekend w Polsce i jakie miasta warto odwiedzić? Jakie zabytki warto zobaczyć? W Polsce znajdziesz wiele malowniczych miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury i podziwiać majestatyczne górskie krajobrazy. Jeśli nie wiesz gdzie na majówkę 2024, to może w tym roku odwiedzisz góry? Najpopularniejsze są oczywiście Tatry. Zakopane jest głównym ośrodkiem sportów zimowych, ale w maju to wspaniała baza wypadowa do wędrówek w góry. Inne ciekawe miejsca to Białka Tatrzańska, Witów, Polana Szymoszkowa. Inną opcją jest wyjazd w Góry Świętokrzyskie lub Sudety. Góry Świętokrzyskie położone są w południowo-wschodniej Polsce i są najstarszymi polskimi górami. Ich szczyty bardziej przypominają łagodne wzgórza niż prawdziwe góry, ale specyficzny klimat sprzyja spacerom.

Jeśli nie masz jeszcze planów i nie zastanawiałeś się gdzie na majówkę 2024, to rozważ urlop nad Bałtykiem. Weekendy majowe nad polskim morzem są odpowiednie dla tych, którzy kochają ten region, ale chcą uniknąć tłumów. Długość polskiego wybrzeża wynosi 770 km. Morze Bałtyckie nie jest zbyt ciepłe, dlatego przed rezerwacją noclegu warto sprawdzić temperaturę wody. Na przykład średnia temperatura wody w maju wynosi od 13,6 °C do 16,7 °C.

Gdzie na majówkę w Polsce – zwiedzanie miast

Poznawanie piękna północnej Polski najlepiej zacząć od miasta Świnoujście. Położone jest na 44 wyspach. Kierując się na wschód, nie przegap Wolińskiego Parku Narodowego. Rezerwat otoczony jest wodami Morza Bałtyckiego i Zalewu Szczecińskiego. Znajduje się na szlaku migracji ptaków. Można tu spotkać kilkaset gatunków ptaków, w tym bielika, który stał się oficjalnym symbolem parku.

To gdzie na majówkę w Polsce się wybierzesz, zależy oczywiście od twojego budżetu, ale miłośnikom aktywnego wypoczynku polecamy wybrać się do Trójmiasta. W ciągu dnia można odpocząć na sopockich plażach, a wieczorami można spacerować po pięknym Gdańsku.

Dla miłośników weekendowych wycieczek idealnym rozwiązaniem będzie krótki wypad do innego miasta. Może to być Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań. Lepiej wybrać się tam przynajmniej na 2 dni (z noclegiem). Ale na jeden dzień można pojechać do Lublina, Zamościa, Sandomierza, Bydgoszczy, Opola. Jeśli nie wiesz gdzie na majówkę w Polsce, warto wyjechać, możesz też zdecydować się na wyjazd zagranicę.

Majówka w Europie

Gdzie na majówkę w Europie możesz tanio pojechać?

To właśnie w maju wszystko we Włoszech kwitnie. Zieleń zmienia swój bladozielony kolor w bogaty ciemnozielony, a w powietrzu unosi się zapierający dech w piersiach zapach kwitnących pąków. Nie wiesz gdzie na majówkę w Europie pojechać? Postaw na Półwysep Apeniński.

Maj to najwygodniejszy i najbardziej słoneczny czas na zwiedzanie Rzymu i podróż do Wenecji. W stolicy Włoch można podziwiać Kaplicę Sykstyńską i Koloseum, przespacerować się szlakami: np. wśród wielu fontann Wiecznego Miasta znaleźć można Fontannę Książek, zbudowaną przez architekta Pietro Lombardiego, czy odnaleźć studnię w bramie willi Zakonu Maltańskiego na Awentynie, przez którą widać jednocześnie trzy państwa: Maltę, Włochy i Watykan.

Inną opcją, jeśli nie wiesz gdzie na majówkę w Europie się wybrać, jest Kreta. Choć Kreta w maju nie jest odpowiednim miejscem na relaksującą kąpiel: morze nie jest jeszcze wystarczająco ciepłe po zimie, to wówczas wycieczki na wyspę są najtańsze. Maj na Krecie ma wiele zalet: jest już ciepło, a hotele i restauracje są otwarte i gotowe na przyjęcie turystów, a jednocześnie wszystko jest nieco tańsze.

Gdzie pojechać na majówkę za granicę – najciekawsze propozycje

Późna wiosna to także świetny miesiąc na odwiedzenie Grecji kontynentalnej. Nie wiesz gdzie pojechać na majówkę za granicę? Możesz np. zwiedzić Meteory, słynny kompleks sześciu klasztorów wzniesionych na szczycie masywnych kamiennych filarów w górach Tesalii. Pierwsze wzmianki o pustelnikach w górskich jaskiniach w tych miejscach pochodzą z X wieku naszej ery. Obecnie do klasztorów prowadzą mosty, dzięki czemu zwiedzanie ich nie jest trudne.

Alternatywą, kiedy nie wiesz gdzie pojechać na majówkę za granicę, jest Turcja. Wtedy woda w morzu nagrzewa się do komfortowych 22-23 stopni, a w ciągu dnia w słońcu jest już naprawdę gorąco: +27 + 28 ℃. Maj to odpowiednia pora na urozmaicenie wakacji nad morzem wycieczkami, bo wbrew powszechnemu przekonaniu, że Turcja to morze, plaże, sklepy i hotele all-inclusive, naprawdę jest tu co oglądać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz