Ogrodnictwo może być wspaniałym hobby, zwłaszcza kiedy wielu z nas codziennie pracuje w biurze. Ogrodnictwo domowe wiąże się z pracą fizyczną i jest również pomocne w obniżeniu poziomu stresu.

Własny ogródek domowy - wady i zalety rozwiązania

Jedną z głównych zalet ogrodnictwa jest to, że może być świetną zabawą. Co jeszcze oznacza własny ogródek domowy. Wady i zalety takiej aktywności nie zawsze są oczywiste. Z pewnością obserwowanie wzrostu roślin jest całkiem interesujące i fascynujące. Dotyczy to zwłaszcza uprawy od nasion do zbiorów. W zależności od roślin, które uprawiasz, ogrodnictwo może również poprawić wygląd twojego domu. Dobrymi przykładami ładnych kwiatów, które są również dość łatwe w uprawie, są rośliny z rodziny storczyków, które można kupić w prawie każdej kwiaciarni w twojej okolicy.

Dzięki ogrodnictwu w domu będzie można również wyprodukować pewne ilości ziół, warzyw i owoców. Dzięki temu możesz poprawić swój ogólny poziom zdrowia, ponieważ żywność ekologiczna jest uważana za zdrowszą w porównaniu z żywnością, które zawierają dużą ilością pestycydów. Nawet jeśli nie masz dużego ogrodu, nadal możesz uprawiać ekologiczną żywność na swoim balkonie, gdzie stworzysz ogródek domowy. Wady i zalety dotyczą też oszczędności.

Chociaż ogrodnictwo oznacza początkowe inwestycje, nadal możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy na kupnie ziół, jeśli będziesz je uprawiać samodzielnie. Ogrodnictwo może być również wspaniałym narzędziem do leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym. Duża część problemów ze zdrowiem psychicznym wynika z rosnącego poziomu stresu i przeładowania informacjami. Rośliny potrafią uspokoić skołatane nerwy i z czasem sam zobaczysz, że będziesz znacznie bardziej zrelaksowany.

Jednak uprawa ziół i roślin wiążę się też z wyrzeczeniami. Przede wszystkim wymaga dużo czasu. Musisz często monitorować swoje rośliny, a sam wybór odpowiednich roślin może być trudny. Niektóre rośliny są dość wrażliwe, co wymagać będzie od ciebie większych nakładów pracy.

Własny ogródek

Własny domowy ogródek na balkonie – alternatywa dla zakupu ziół

Balkon można oddać kwiatom, ale dużo ciekawiej jest uprawiać zdrowe i smaczne warzywa, a także zioła. Domowy ogródek na balkonie ma wiele zalet

  • W domu warzywa są chronione przed niskimi temperaturami, szkodnikami i chorobami.
  • Jeśli planujesz uprawiać warzywa i zioła przez cały rok, zadbaj o dodatkowe oświetlenie.
  • Zastanawiasz się jakie warzywa sadzić na balkonie? Ogórki, pomidory, papryka, fasola, sałata i aromatyczne zioła – to tylko przykłady tego, co może zawierać ogródek na balkonie.
  • W ogrodzie przydomowym wskazane jest uprawianie nisko rosnących odmian warzyw.

Wiele firm hodowlanych i nasiennych opracowało specjalne odmiany dla ogrodników balkonowych, które mają umiarkowany wzrost. Uprawa warzyw na balkonie zaczyna się od sadzonek. W przypadku niewielkich przestrzeni można użyć pudełek o głębokości 10 cm i pojemności 5-10 litrów. Do papryki, pomidora, ogórka i bakłażana polecam wybrać pojedyncze doniczki 3-5 litrowe. W kwestii doboru gruntów wybierz luźną żyzną, obojętną glebę, torf, kompost, różne mieszanki torfowo-glebowe. W takim przypadku kwasowość gleby powinna wynosić od 6,0 do 6,8.

Alternatywa dla własnego ogrodu - domowy ogródek na parapecie

Doniczki powinny być wypełnione ziemią z kwiaciarni lub ziemią kokosową. Lepiej nie korzystać z ziemi z ogrodu, ponieważ mogą na niej pozostać larwy owadów i nasiona chwastów. Planując domowy ogródek na parapecie, nie zapomnij o drenażu. Drenaż jest łatwy do wykonania w domu za pomocą keramzytu, który należy umieścić na dnie doniczki, a na wierzchu przysypać ziemią. Na dnie garnka lub pojemnika muszą znajdować się otwory, aby woda mogła spłynąć. Zaleca się umieszczanie doniczek i pojemników na paletach. Wymiary pojemników do sadzenia i ich głębokość będą zależeć od tego, co chcesz uprawiać. Aby skutecznie uprawiać rośliny w domu, musisz zapewnić im stałe oświetlenie. Światło powinno być skierowane nie na rośliny, ale pod kątem. Przed zasadzeniem nasion w glebie należy je najpierw namoczyć przez kilka dni w czystej wodzie pitnej. Gdy tylko zobaczysz, że nasiona kiełkują lub są bardzo spuchnięte, można je sadzić w ziemi. Organizując domowy ogródek na parapecie, kieruj się zasadą: jedna doniczka - jedna roślina.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz