Salon w mieszkaniu pełni zazwyczaj kilka funkcji. W ograniczonej przestrzeni trzeba poszukać miejsca do wypoczynku, jedzenia, a czasem pracy. Dlatego urządzanie salonu w mieszkaniu to często trudne zadanie dla właścicieli i projektantów.
Aranżując salon w bloku, musimy dokładnie przemyśleć nasz styl życia i to, w jaki sposób zamierzamy korzystać z salonu. Czy będzie to tylko sofa wypoczynkowa, czy będzie ci potrzebny również wygodny stół, który może być również miejscem do pracy? A może potrzebujemy osobnego, nieco odizolowanego miejsca, dla którego nie mamy osobnego pomieszczenia. Od tego zależy właściwa aranżacja salonu w bloku.
Salon w bloku coraz częściej łączy się z kuchnią. Niekiedy jest też połączony, na przykład przesuwanymi drzwiami, z sypialnią. Wynika to z faktu, że w warunkach ograniczonej przestrzeni szukamy możliwości łączenia funkcji dwóch pomieszczeń. Po zastosowaniu drzwi przestrzeń powiększa się zarówno optycznie, jak i realnie. Jednocześnie, w razie potrzeby, zamykając drzwi, możemy ponownie uzyskać efekt kilku osobnych pomieszczeń.
Centralne miejsce w salonie to zazwyczaj miejsce relaksu i odpoczynku, czyli np. wygodna sofa ze stolikiem kawowym. W pobliżu znajduje się zwykle telewizor, szafka rtv, w której znajduje się sprzęt audio. Ci, którzy nie chcą mieć telewizora w salonie, ale chcą mieć możliwość oglądania filmów z projektora, nie powinni zapomnieć o zamontowaniu specjalnego ekranu lub dużej pustej przestrzeni na ścianie.
Aranżacja salonu w bloku najczęściej odbywa się w stylu nowoczesnym. Ma na to wpływ architektura bloku, a także ograniczona przestrzeń, która nie pozwala na postawienie dużego klasycznego stołu czy sofy, czyli urządzeń mających tylko jedno przeznaczenie. Nowoczesne meble są często wielofunkcyjne – sofa może np. służyć też do spania, co w przypadku klasycznej sofy z nogami jest zupełnie niemożliwe.
Kuchnie w większości nowoczesnych mieszkań mają ograniczoną powierzchnię. W takich przypadkach projektanci zalecają połączenie jadalni i salonu w jednym pomieszczeniu.
Połączenie salonu i jadalni w jednym pomieszczeniu jest wskazane nie tylko dla mieszkańców małych mieszkań, ale także dla właścicieli otwartych kawalerek. W tym przypadku przestrzeń jest rozłożona optymalnie i racjonalnie. O czym warto pamiętać, projektując salon z jadalnią? Aranżacja całego pomieszczenia powinna być utrzymana w tym samym stylu. Projekt ścian, podłogi i sufitu, dobór mebli - to wszystko trzeba wcześniej przemyśleć, aby stworzyć komfortową, przytulną, domową atmosferę i uzyskać odpowiednią funkcjonalność, jaką powinien się charakteryzować salon z jadalnią. Aranżacja wymaga przestrzegania kilku zasad:
Projektując salon-jadalnię, należy wziąć pod uwagę kilka punktów. Mały salon z jadalnią powinien mieć kwadratowy lub wydłużony kształt. Możesz wybrać poszczególne obszary funkcjonalne w pomieszczeniu, korzystając z różnych wykończeń ścian, podłóg, sufitów, mebli, oświetlenia i dekoracji.
Do jadalni zaleca się wybór praktycznej wykładziny podłogowej, która nie boi się wilgoci, ciężkich i ostrych przedmiotów oraz jest łatwa do czyszczenia. Może to być laminat, dachówka lub linoleum. Jeśli pozwalają na to fundusze, warto położyć parkiet. Mały salon z jadalnią może być podzielony na strefy. Jedną z możliwości wytyczenia dwóch stref jest piętrowa podłoga. Jadalnia jest więc często umieszczana na kwadratowym lub okrągłym podium o wysokości 5-15 cm.
Salon to jedno z centralnych miejsc w domu lub mieszkaniu. Jest to rodzinna strefa rekreacyjna i pomieszczenie do przyjmowania gości. Taki salon ze stołem i wypoczynkiem powinien się cechować maksymalną funkcjonalnością. Smak, styl i wygoda to główne kryteria nowoczesnego salonu. Wszystkie elementy wnętrza powinny harmonijnie wpasowywać się w przestrzeń i jednocześnie ją łączyć. Popularnym rozwiązaniem jest podział na strefy. Taki podział wnętrza można skutecznie zrealizować poprzez skontrastowanie projektu ścian, a także za pomocą światła. Salon ze stołem i wypoczynkiem należy projektować zgodnie z zasadą wielkości pomieszczenia.
Jeśli powierzchnia salonu nie jest duża, dekoracja ścienna nie powinna być zbyt jasna i nie może zawierać dużych elementy. W tym przypadku spokojniejsze tony są odpowiedniejsze, tworząc atmosferę ciepła i świeżości. Pozwalają też optycznie powiększyć pomieszczenie.
Komentarze (0)