Koszty ogrzewania domów i mieszkań z roku na rok są coraz wyższe, nic więc dziwnego, że zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i osoby mieszkające w blokach zastanawiają się nad tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Okazuje się, że istnieje co najmniej kilka sposobów, które pozwalają zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie. Podpowiemy Ci, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku, jak mniej płacić za ogrzewania gazowe, a jak za elektryczne.
Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Zanim nadejdzie sezon jesienno-zimowy, sprawdź w jakim stanie znajduje się instalacja grzewcza – usuń kurz, który przez lato zgromadził się między żeberkami, w ten sposób grzanie będzie bardziej skuteczne. Czyszczenie grzejników wykonaj niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Odsłoń grzejniki – tylko kaloryfery, które nie są zasłonięte zasłonami lub firankami albo zastawione meblami mogą emitować równomiernie ciepło. Pamiętaj także o odpowietrzeniu grzejników – zapowietrzony kaloryfer pracuje mało wydajnie, do pomieszczenia przedostaje się z niego znacznie mniej ciepła.
Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Dobrym pomysłem jest montaż ekranów zagrzejnikowych. Ekrany te wykonane są ze styropianu owiniętego folią aluminiową, montuje się je za grzejnikami, taki ekran możesz też zamontować od spodu parapetu. Koszt jego zakupu jest bardzo niewielki, ale efektywność jest naprawdę bardzo wysoka. Według różnych wyliczeń montując ekrany zagrzejnikowe można zaoszczędzić od czterech do nawet sześciu procent ciepła. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Razem z sąsiadami musicie dbać o to, aby wszystkie okna na klatce były zamknięte, nie zapominajcie także o zamykaniu drzwi.
Wielkimi krokami zbliża się zima, a Ty nie wiesz, jak grzać, żeby nie dopłacać? Zadbaj o to, aby okna i drzwi w Twoim mieszkaniu albo domu były szczelne. W przypadku okien nie zapomnij przestawić je z trybu letniego na zimowy. Jeżeli zauważysz, że przez okna albo drzwi przedostaje się zimne powietrze, wymień w nich uszczelkę na nową. Jeżeli w chłodny dzień chcesz wywietrzyć mieszkanie, nigdy nie rób tego przy włączonych grzejnikach – przykręć je, a dopiero potem otwórz okno. Wietrz intensywnie, ale krótko, czyli otwórz okno na całą szerokość. Obniżaj na noc temperaturę panującą w pomieszczeniach – optymalna temperatura w sypialni nocą to dziewiętnaście stopni Celsjusza. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, przykręć grzejniki na noc nie tylko w sypialni, ale także w tych pomieszczeniach, które są rzadko używane. Oczywiście, aby móc regulować temperaturę w pomieszczeniach, musisz zainwestować w termostat.
Zdecydowałeś się na ogrzewanie elektryczne i martwisz się wysokimi rachunkami za prąd? Koszty ogrzewania elektrycznego wcale nie muszą być bardzo wysokie, zobacz, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym. Zastosuj przede wszystkim rady, o których pisaliśmy wyżej. Ponadto wybierz grzejniki dobrej jakości, takie, które zostały wykonane z materiału efektywnie emitującego ciepło. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane ze stali nierdzewnej. Dobierz też grzejniki o odpowiedniej mocy – ich moc powinna być dostosowana do liczby okien znajdujących się w pomieszczeniu, jego powierzchni i wysokości. Jeżeli dopiero wykonujesz instalację grzewczą lub masz zamiar ją wymienić, zdecyduj się na ogrzewanie podłogowe. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym? Korzystaj z taryfy nocnej, która jest tańsza niż dzienna.
Gaz jest jednym z bardziej popularnych źródeł ciepła, Ty także wykorzystujesz gaz do ogrzewania domu i zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Przede wszystkim pamiętaj o jego regularnym serwisowaniu – tylko sprawny kocioł gazowy będzie pracował wydajnie, w efekcie będzie też zużywał mniejsze ilości gazu. Zainwestuj w sterownik lub regulator temperatury – będziesz mógł obniżyć temperaturę nie tylko na noc, ale także w dzień, gdy Ty i pozostali domownicy przebywacie poza domem. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Rozważ wymianę kotła na nowy – na rynku są obecnie dostępne nowoczesne kotły kondensacyjne, które są naprawdę oszczędne. Zadbaj nie tylko o odpowiednia temperaturę pieca gazowego, ale także o prawidłowe ciśnienie. Efektywnym sposobem na oszczędzanie jest również termomodernizacja budynku.
Komentarze (0)