Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego prostota, wygoda i funkcjonalność sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą dla przeciążonej klasyki i surowego minimalizmu
Skandynawski design uważany jest za siostrzany trend minimalizmu. Jednak podobieństwo stylów jest tylko nominalne, a po bliższym przyjrzeniu się, indywidualność i charakterystyka stylu skandynawskiego staje się bardziej widoczna.
Łazienka skandynawska powinna być funkcjonalna, a jednocześnie przytulna. Tradycyjne kolory skandynawskie to modne dzisiaj odcienie niebieskiego i zielonego, ale w łazienkach najczęściej stosuje się kolor biały. Białe ściany to znak rozpoznawczy skandynawskiego designu. W połączeniu z naturalnymi odcieniami drewna - bielonego lub naturalnego, które jest używane do podłóg, a także roślinami biel i jasne odcienie szarości tworzą harmonijną atmosferę we wnętrzu. Łazienka skandynawska powinna być zaprojektowana zgodnie z zasadą linii geometrycznych. Im prostszy jest jej projekt, tym lepiej.
Uniwersalny charakter stylu skandynawskiego odnosi się nie tylko do koloru, ale również do faktury. Tynkowanie, bielenie czy malowanie ścian to klasyczne elementy skandynawskich wnętrz. Do podłóg w skandynawskim wnętrzu współcześni projektanci wykorzystują nie tylko fakturę drewna, ale też marmurkowe płytki ceramiczne, kamień naturalny czy beton. Płytki Hog, sześciokątne moduły o różnych rozmiarach doskonale wpasowują się w skandynawskie wnętrza. Czym jeszcze cechuje się łazienka w stylu skandynawskim? Inspiracje dla płytek to tak zwany biały połysk, a także, imitacja naturalnego kamienia, tynku lub betonu w jasnych kolorach.
Meble to kolejny element, którym wyróżnia się łazienka w stylu skandynawskim. Inspiracje czepie się tu z klasyki duńskiego i szwedzkiego designu. Otwarte regały i przejrzysty układ uzupełniają kolorystyki wnętrz. Meble łazienkowe charakteryzują się prostotą form i funkcjonalności, a także naturalnymi fakturami.
Skandynawskie wnętrza można łatwo rozpoznać po jasnych wykończeniach i czystych, prostych liniach, które są rozpoznawalnymi cechami skandynawskiej tradycji. Prostota stylu skandynawskiego obowiązuje też w łazience. Na tekstyliach i płytkach ceramicznych w skandynawskim wnętrzu przedstawiane są figury geometryczne. Skandynawska łazienka w bloku ma być przestrzenią ciepłą i przyjazną.
Toalety, umywalki i wanny w stylu skandynawskim cechują się prostymi wzorami. Miski wiszące, umywalki nablatowe, zaokrąglone wanny – każda konfiguracja, która nie jest masywna, pasuje do skandynawskiej łazienki.
Najważniejsze w skandynawskim wnętrzu jest zachowanie eklektyzmu, który łączy w sobie elegancję i przytulną prostotę. W stylu skandynawskim odpowiedni jest każdy model baterii - z dwoma zaworami i jedną dźwignią. Najważniejsze jest to, aby projekt nie miał nietypowych linii i konturów. Skandynawska łazienka w bloku może być wyposażona w prysznic, ale powinien mieć on przezroczyste ścianki, odsłaniające dekorację ścienną jasnych płytek.
Dzięki otwartym regałom i odpowiedniej geometrii półek skandynawskie wnętrze przywodzi na myśl wnętrza śródziemnomorskie czy minimalistyczne. Jednak jasne ściany i ciemniejsza podłoga nadają mu skandynawskiego charakteru. Jako dodatek idealnie sprawdzają się świeczniki oraz geometryczne ornamenty na ręcznie robionych dywanach i chodnikach, które doskonale uzupełnią łazienkowe wnętrze.
Łazienka skandynawska z prysznicem powinna zostać wyposażona w lustro. Te w skandynawskim wnętrzu najczęściej stosuje się bez ramy, jednak musi ono być oświetlone wzdłuż konturu. Drewniane zestawy mebli odróżniają styl skandynawski od śródziemnomorskiego, który tradycyjnie wykorzystuje kute ramy.
Łazienka skandynawska z prysznicem powinna być utrzymana w tonacji, gdzie występuje połączenie bieli, faktury drewna i akcentów w niebiesko-zielonej kolorystyce w zestawieniu z lustrem – okrągłym lub prostokątnym.
Błyszczące płytki łazienkowe w skandynawskim wnętrzu to rzadkość. Do skandynawskiego wzornictwa pasuje raczej matowa faktura płytek, która wizualnie przypomina naturalny kamień, tynk lub w nowoczesnej interpretacji beton. Płytki ceramiczne imitujące biały marmur z delikatnym wzorem ciemnych żył to alternatywa dla czysto białych płytek ceramicznych w skandynawskim wnętrzu. Całość mogą uzupełnić ozdoby w postaci wiszących jodełek czy mozaik.
Komentarze (0)