Styl skandynawski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego prostota, wygoda i funkcjonalność sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą dla przeciążonej klasyki i surowego minimalizmu

Jaka powinna być łazienka skandynawska?

Skandynawski design uważany jest za siostrzany trend minimalizmu. Jednak podobieństwo stylów jest tylko nominalne, a po bliższym przyjrzeniu się, indywidualność i charakterystyka stylu skandynawskiego staje się bardziej widoczna.

Łazienka skandynawska powinna być funkcjonalna, a jednocześnie przytulna. Tradycyjne kolory skandynawskie to modne dzisiaj odcienie niebieskiego i zielonego, ale w łazienkach najczęściej stosuje się kolor biały. Białe ściany to znak rozpoznawczy skandynawskiego designu. W połączeniu z naturalnymi odcieniami drewna - bielonego lub naturalnego, które jest używane do podłóg, a także roślinami biel i jasne odcienie szarości tworzą harmonijną atmosferę we wnętrzu. Łazienka skandynawska powinna być zaprojektowana zgodnie z zasadą linii geometrycznych. Im prostszy jest jej projekt, tym lepiej.

Efektywne łazienka w stylu skandynawskim – inspiracje stylu

Uniwersalny charakter stylu skandynawskiego odnosi się nie tylko do koloru, ale również do faktury. Tynkowanie, bielenie czy malowanie ścian to klasyczne elementy skandynawskich wnętrz. Do podłóg w skandynawskim wnętrzu współcześni projektanci wykorzystują nie tylko fakturę drewna, ale też marmurkowe płytki ceramiczne, kamień naturalny czy beton. Płytki Hog, sześciokątne moduły o różnych rozmiarach doskonale wpasowują się w skandynawskie wnętrza. Czym jeszcze cechuje się łazienka w stylu skandynawskim? Inspiracje dla płytek to tak zwany biały połysk, a także, imitacja naturalnego kamienia, tynku lub betonu w jasnych kolorach.

Meble to kolejny element, którym wyróżnia się łazienka w stylu skandynawskim. Inspiracje czepie się tu z klasyki duńskiego i szwedzkiego designu. Otwarte regały i przejrzysty układ uzupełniają kolorystyki wnętrz. Meble łazienkowe charakteryzują się prostotą form i funkcjonalności, a także naturalnymi fakturami.

Skandynawska łazienka w bloku

Skandynawska łazienka w bloku - projekt

Skandynawskie wnętrza można łatwo rozpoznać po jasnych wykończeniach i czystych, prostych liniach, które są rozpoznawalnymi cechami skandynawskiej tradycji. Prostota stylu skandynawskiego obowiązuje też w łazience. Na tekstyliach i płytkach ceramicznych w skandynawskim wnętrzu przedstawiane są figury geometryczne. Skandynawska łazienka w bloku ma być przestrzenią ciepłą i przyjazną.

Toalety, umywalki i wanny w stylu skandynawskim cechują się prostymi wzorami. Miski wiszące, umywalki nablatowe, zaokrąglone wanny – każda konfiguracja, która nie jest masywna, pasuje do skandynawskiej łazienki.

Najważniejsze w skandynawskim wnętrzu jest zachowanie eklektyzmu, który łączy w sobie elegancję i przytulną prostotę. W stylu skandynawskim odpowiedni jest każdy model baterii - z dwoma zaworami i jedną dźwignią. Najważniejsze jest to, aby projekt nie miał nietypowych linii i konturów. Skandynawska łazienka w bloku może być wyposażona w prysznic, ale powinien mieć on przezroczyste ścianki, odsłaniające dekorację ścienną jasnych płytek.

Łazienka skandynawska z prysznicem – jak wybrać meble?

Dzięki otwartym regałom i odpowiedniej geometrii półek skandynawskie wnętrze przywodzi na myśl wnętrza śródziemnomorskie czy minimalistyczne. Jednak jasne ściany i ciemniejsza podłoga nadają mu skandynawskiego charakteru. Jako dodatek idealnie sprawdzają się świeczniki oraz geometryczne ornamenty na ręcznie robionych dywanach i chodnikach, które doskonale uzupełnią łazienkowe wnętrze.

Łazienka skandynawska z prysznicem powinna zostać wyposażona w lustro. Te w skandynawskim wnętrzu najczęściej stosuje się bez ramy, jednak musi ono być oświetlone wzdłuż konturu. Drewniane zestawy mebli odróżniają styl skandynawski od śródziemnomorskiego, który tradycyjnie wykorzystuje kute ramy.

Łazienka skandynawska z prysznicem powinna być utrzymana w tonacji, gdzie występuje połączenie bieli, faktury drewna i akcentów w niebiesko-zielonej kolorystyce w zestawieniu z lustrem – okrągłym lub prostokątnym.

Błyszczące płytki łazienkowe w skandynawskim wnętrzu to rzadkość. Do skandynawskiego wzornictwa pasuje raczej matowa faktura płytek, która wizualnie przypomina naturalny kamień, tynk lub w nowoczesnej interpretacji beton. Płytki ceramiczne imitujące biały marmur z delikatnym wzorem ciemnych żył to alternatywa dla czysto białych płytek ceramicznych w skandynawskim wnętrzu. Całość mogą uzupełnić ozdoby w postaci wiszących jodełek czy mozaik.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz