Dużo światła i tekstyliów, mało mebli – skandynawskie sypialnie są małe, ale bardzo przytulne. Klimat tworzą głębokie kolory, gustowny wystrój i oczywiście przytulne łóżko.

Sypialnia skandynawska - głębokie naturalne kolory, pastele i bogate odcienie

Czasy, kiedy styl skandynawski kojarzył się wyłącznie z bielą, minęły bezpowrotnie. Teraz sypialnia skandynawska może być utrzymana w dowolnym, jednak nie w ciemnym kolorze. Jasne odcienie sprawiają, że wnętrze jest wizualnie większe i przewiewne, a nasycone odcienie sprawiają, że sypialnia jest przytulna i kojąca. Optymalnym wyborem jest szary, niebieski, szmaragdowy, beżowy, mentolowy, zgaszony róż. Pamiętaj, aby uzupełnić główny odcień kontrastowymi akcentami.

Sypialnia skandynawska powinna być ozdobiona dekoracjami, choć tych nie może być zbyt wiele. Obraz lub plakaty nad wezgłowiem, rośliny w doniczkach, świece i lampy, mnóstwo różnych tekstyliów – stworzą przytulną atmosferę. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek: wnętrze nie powinno wyglądać na puste, ale nie ma potrzeby zaśmiecania półek bibelotami. To właśnie detale nadają pomieszczeniu charakteru.

Tekstyliów powinno być dużo: duża narzuta lub nawet dwie, ozdobne poduszki, koce. W nocy wszystko można schować do specjalnego kosza, pufy lub szafki ze schowkiem. Nie zapomnij o dywanach: mogą to być dwa puszyste dywaniki nocne lub jeden duży dywan, na którym stoi łóżko. Ustaw je tak, aby krawędzie wystawały 50-60 cm z trzech stron łóżka.

Skandynawska sypialnia - przemyślany bałagan i funkcjonalne meble

Niedbale rzucony koc, poduszki w różnych kolorach i rozmiarach, książka pozostawiona na łóżku to przemyślany bałagan, którym cechuje się skandynawska sypialnia. Prosty lifehack: po starannym posłaniu łóżka połóż się na nim na chwilę. Teraz narzuta jest trochę pognieciona.

Skandynawskie aranżacje nie zakładają meblowania dużych sypialni. Pokój nie powinien być przeładowany meblami, dzięki czemu jest w nim więcej wolnej przestrzeni. Łóżko ze stolikami nocnymi, szafa lub komoda, toaletka – często to wszystko, co znajduje się w sypialni. Dlatego meble powinny być funkcjonalne: łóżko z miejscem do przechowywania, szafki z szufladami, ergonomiczne wypełnienie szafy.

Lampy sufitowe, lampki nocne i wiszące, dekoracyjne oświetlenie luster, kinkiety w strefie relaksu, świece – to tylko kilka pomysłów na oświetlenie, jakim wyróżnia się skandynawska sypialnia. Często górne światło potrzebne jest tylko do porannego wybrania ubrań lub spakowania walizki na wakacje.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Jaka powinna być sypialnia skandynawska – inspiracje kolorystyczne

Styl skandynawski został ukształtowany pod wpływem klimatu. To długie surowe zimy z bardzo małą ilością światła dziennego. Pogoda trzymała ludzi w domach przez wiele miesięcy. Ponadto większość mieszkańców północy mieszkała w małych domach. Niezwykle ważne było, aby w domu czuć się komfortowo i przestronnie, tak aby każdy znajdujący się w nim przedmiot odbijał, jak najwięcej światła. Spokojne, stonowane kolory neutralne w połączeniu z olśniewającymi bielami to kwintesencja skandynawskiego stylu. Zatem w jakich odcieniach powinna być sypialnia skandynawska? Inspiracje styl czerpie z natury. Kojące kolory sprawiają, że pokoje są jasne i przestronne nawet w ponury dzień. Niekończące się białe ściany, wykończenia, szafki i blaty wydają się wizualnie oddalać, sprawiając, że pokoje wydają się znacznie większe, niż są w rzeczywistości. Dynamika i energia to kolejne cechy, jakie ma sypialnia skandynawska. Inspiracje czerpie się tu z kolorów drewna.

Sypialnia skandynawska na poddaszu udekorowana tekstyliami

Przestrzeń wykonana w stylu skandynawskim nie powinna być obciążona dużą ilością ciężkich draperii. Dodatki tekstylne są używane oszczędnie, ale z maksymalnym efektem – na przykład kolorowy dywan, który wyznacza miejsce do siedzenia, para poduszek z nadrukowanymi odważnymi jodełkami lub paskami oraz jasna narzuta, która zapewnia przytulność. Sypialnia skandynawska na poddaszu to także dzianinowy narzuta na kanapę, proste firanki w oknach i być może wzorzyste serwetki na komodach. Sypialnia skandynawska na poddaszu to oczywiście naturalne tkaniny, takie jak bawełna, wełna i len, są lepsze od tkanin syntetycznych i mieszanych.

Zabawna zasłona zamiast drzwi. Komoda zamiast szafki nocnej. Ława z poduszkami zamiast pufy - takie oryginalne przedmioty i rozwiązania pomagają urozmaicić wnętrze sypialni w stylu skandynawskim. Nawet schody mogą pełnić funkcję regału na książki, stojaka na doniczki z żywymi roślinami i wieszaka na ubrania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz