Przytulne i nowoczesne wnętrze kuchni w stylu skandynawskim sprawi, że pomieszczenie stanie się prawdziwym sercem mieszkania lub domu, w którym miło spędzisz czas z rodziną, przyjaciółmi lub po prostu przy filiżance herbaty.
Styl skandynawski łączy w sobie klasykę, eko, nowoczesne rozwiązania, a nawet odrobinę stylu prowansalskiego. Cechy te są podyktowane szczególnymi warunkami klimatycznymi, panującymi w Skandynawii. Jaka zatem powinna być kuchnia skandynawska? Inspiracje płyną prosto z natury. W skandynawskich wnętrzach dominują kolory biały, szary, brązowy. Jasne kolory wypełniają pomieszczenie światłem i ciepłem, optycznie powiększają jego rozmiar. Gamma działa również jako łącznik między kuchnią a innymi pomieszczeniami. Jasne akcenty w postaci świeżych kwiatów, paneli, tekstyliów, obrazów, fotografii w ramach pozwolą uniknąć monotonii.Wykorzystanie naturalnych materiałów to jedna z cech, jaką ma kuchnia skandynawska. Inspiracje czerpię się tu głównie z drewna. Jednocześnie materiały powinny być w jasnych odcieniach, dobrze współgrać z innymi elementami wnętrza i dekoracji oraz nie mogą mieć przerobionych lub nienaturalnych detali. Oczywiście projektując kuchnię w mieszkaniu nie należy zapominać o funkcjonalności, dlatego można zastosować imitację drewna, a także płytki ceramiczne.
Wybierając meble, dekoracje i inne przedmioty, należy przede wszystkim pomyśleć o funkcjonalnym przeznaczeniu każdego z nich. Nawet wyjątkowy zestaw mebli, nie będzie pasować do kuchni w skandynawskim stylu, jeśli będzie całkowicie niepraktyczny.
Główne kolory wystroju wnętrz powinny być spokojne i pastelowe, ale niekoniecznie ciepłe. Zawsze powinien być jakiś „chłód” charakterystyczny dla tego kierunku. Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku często utrzymana jest w szarej palecie kolorów. Ze względu na swoją neutralność, odcień ten doskonale sprawdza się na wszelkich powierzchniach, meblach, ścianach. Ponadto ten kolor ma wiele jasnych i ciemnych odcieni, które można wykorzystać jako opcję główną, dodatkową lub akcentującą.
Kuchnia w stylu skandynawskim w bloku alternatywnie może być utrzymana w bieli. To właśnie biały kolor nadaje wnętrzu świeży i schludny wygląd. Jeśli kuchnia jest mała, to wszystkie ściany i podłoga również powinny być białe, dzięki czemu przestrzeń wyda się większa i bardziej nasycona światłem.
W stylu skandynawskim obowiązuję zasada prostoty we wszystkim. Nie oznacza to, że kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą ma być utrzymana w aranżacji minimalizmu. Głównym priorytetem skandynawskiego stylu wnętrz jest funkcjonalność i praktyczność. Projektanci zalecają zachowanie równowagi, aby było tyle wypełnionej przestrzeni, ile wolnej przestrzeni.
Główną różnicą między stylami jest obecność okien i ich wielkość. Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą powinna być maksymalnie oświetlona. Starają się poszerzać okna i nie zasłaniać ich firanami, a nawet zasłonami. Dla komfortu okna mogą być wyposażone w rolety rzymskie lub żaluzje. W domach wolnostojących jedna ze ścian kuchni może być w całości przeszklona i wyposażona w wyjście na dziedziniec.
Styl skandynawski to obecność nowoczesnych mebli z odpowiednią liczbą funkcjonalnych modułów i wysokiej jakości okuć. Zestaw powinien być niewielkich rozmiarów, lekki, bez uchwytów i plisowanych elementów dekoracyjnych. Musi być wykonany zgodnie z architekturą pomieszczenia.
Kuchnia w skandynawskim stylu wymaga mebli wykonanych z drewna lub MDF o idealnie gładkiej powierzchni. Zachowanie faktury drewna nie jest konieczne, jeśli w kuchni wykorzystano już ten materiał w innych elementach. W przypadku małego pomieszczenia odpowiedni jest jasny zestaw kuchenny, wbudowany aż do sufitu, dzięki.
Jeśli kuchnia w skandynawskim stylu jest stosunkowo duża, to dozwolone jest stosowanie otwartych stojaków, półek, haczyków do wieszania przyborów kuchennych. W przypadku małej kuchni można postawić narożnik, który można łatwo przekształcić w miejsce do jedzenia. Wybierz proste i kompaktowe meble - drewniane krzesła i stół mogą mieć miękkie obicie i ochronne pokrowce. Alternatywnym rozwiązaniem byłaby lada barowa z wysokimi stołkami, wyspa kuchenna.
Pomimo ogólnej prostoty tego kierunku, nie zapomnij o szczegółach. To w małych rzeczach tkwi prawdziwe piękno projektowania kuchni. Często to fartuch działa jak ten jasny akcent, bez którego po prostu nie można się obejść. Do wykończenia fartucha stosuje się płytki ceramiczne, panele drewniane, a także imitacje cegieł.
Komentarze (0)