W salonie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, spędzamy wolny czas, odpoczywamy po ciężkiej pracy. Przestrzeń ta powinna być wygodna i przytulna, odprężająca, a jednocześnie wystarczająco elegancka. Taki jest właśnie salon w stylu skandynawskim.

Salon styl skandynawski – cechy charakterystyczne

Styl skandynawski można śmiało nazwać jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uniwersalnych kierunków. Od razu budzi wyraźne skojarzenia (lekkie meble, kultowe modele szwedzkiej marki, skromne wykończenia). Jak zatem zaaranżować salon. Styl skandynawski równie dobrze sprawdza się zarówno w drogich wnętrzach, jak i w małych pomieszczeniach.

Prostota w tym przypadku nie oznacza nudnego czy biednego otoczenia, ale brak zbędnych rzeczy, jaskrawych kolorów i barwnych ozdób. Wykończenie pełni rolę tła. Ściany, podłoga i sufit są najczęściej gładkie. Meble są skromne, o prostych sylwetkach i bez nadmiaru elementów dekoracyjnych. Wszystko to sprawia, że przestrzeń jest przytulna i uniwersalna: w razie potrzeby można łatwo zmieniać poszczególne detale, tworząc odpowiedni nastrój.

Bliskość z naturą to kolejna cecha, jaką powinien mieć salon. Styl skandynawski czerpie inspiracje przede wszystkim z natury. Skandynawski krajobraz i klimat wpływają również na to, jak domy wyglądają w środku. W skandynawskich mieszkaniach rzadko spotyka się czerwono-pomarańczową paletę, elementy stylu śródziemnomorskiego. Na pierwszy plan wysuwają się proste linie, dyskretna neutralna kolorystyka, naturalny wystrój w postaci gałązek, suszonych kwiatów, wyrobów z drewna i kamienia. Wśród materiałów dominuje drewno: od drewna litego po jego pochodne, w tym korek i MDF.

Elegancki, ale praktyczny salon skandynawski

Głównym kryterium wyboru materiałów i mebli jest to, jak są trwałe, łatwe w utrzymaniu i wygodne w życiu codziennym. Na przykład, jeśli chcesz udekorować pokój frontowy tapetą, wybierz tapetę flizelinową lub winylową zamiast cienkiego papieru i nastrojowych tekstyliów.

Salon skandynawski wyposażony jest często w wielofunkcyjne meble - sofa - rozkładana sofa, pufa - ze schowkiem na dole, stół jadalny - wysuwany itp. Systemy przechowywania powinny być w większości zamknięte, chociaż nie jest zabronione zamontowanie kilku półek lub otwartego stojaka - stanie się to po prostu ciekawym elementem akcentującym.

Oprócz tego salon skandynawski powinien być przyjazny dla środowiska. To jeden z charakterystycznych wyróżników tego stylu. Jednocześnie nie jest tak radykalny, jak np. eko-styl, który akceptuje wyłącznie naturalne materiały. Można również stosować analogi, ale muszą one być wysokiej jakości, trwałe i oczywiście bez żadnych szkodliwych substancji w składzie.

Troska o środowisko wyraża się również w świadomej konsumpcji, dlatego po pierwsze warto wybierać materiały i meble, które posłużą długo. Po drugie, możesz wykorzystać używane mebel: odrestaurować odziedziczoną po babci komodę i pomalować ją, zamiast kupować nową lub kupić meble na portalu ogłoszeniowym.

Salon w stylu skandynawskim

Oświetlony salon skandynawski – inspiracje stylu hygge

Głównym problemem mieszkańców wszystkich krajów północnych jest krótki dzień i brak słońca. Dlatego Skandynawowie zwracają szczególną uwagę na to, by wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła. Taki też powinien być salon skandynawski. Inspiracje w postaci dużych, niezasłoniętych okien, płyną tu wprost ze stylu hygge.

Optymalnym rozwiązaniem jest otwarty układ z minimalną ilością żaluzji oraz przemyślany system sztucznego oświetlenia. Możesz zrezygnować z grubych zasłon na rzecz przezroczystego tiulu lub zaaranżować maksymalnie otwartą przestrzeń, tworząc przestronny salon skandynawski. Inspiracje dla aranżacji salonu tkwią też w stylu prowansalskim. To duża liczba świateł, ale unikaj zbyt ozdobnych świeczników czy lamp tak charakterystycznych dla tego stylu.

Salon w stylu skandynawskim w bloku – jakie kolory będą odpowiednie?

Kolorystyka oparta jest na jasnych odcieniach. Optycznie powiększają przestrzeń (szczególnie jeśli pomieszczenie jest małe), dodają więcej światła i powietrza. Salon w stylu skandynawskim w bloku może być cały w białym kolorze. To uniwersalne tło, które dobrze komponuje się z innymi kolorami. Uzupełniają go inne podstawowe odcienie: szary, beżowy, brązowy. Niemal zawsze kontrastującym elementem jest czerń.

Salon w stylu skandynawskim w bloku można udekorować jaśniejszymi kolorami. Trawiasta czy oliwkowa zieleń, ceglasta, musztardowa, granatowa, szaroniebieska, zgaszona jagoda czy wino dobrze wpasowują się w paletę skandynawską.

Wybierając kolory, inspiruj się lokalną lub po prostu północną naturą. Mglisty las, góry, zachmurzone niebo, piaszczysty brzeg – to wszystko staje się podstawą palety wnętrz salonów w skandynawskich domach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz