Pokój dziecięcy to indywidualna przestrzeń dla małego człowieka. Powinien być bezpieczny oraz funkcjonalny.
Pokój dziecięcy jest tak naprawdę odzwierciedleniem całego wewnętrznego świata dziecka. Jeśli dorośli mają oddzielne pokoje do spania, pracy, przyjmowania gości, to dziecko wszystkie aktywności realizuje w jednym miejscu.
Właściwe rozmieszczenie obszarów funkcjonalnych jest kluczem do komfortu i spokoju dziecka. Niezależnie od wielkości pokoju dziecięcego, wyróżniamy w nim następujące główne obszary:
Schemat zagospodarowania przestrzennego nie jest uniwersalny, należy go ulepszyć w zależności od hobby dzieci. Na przykład, jeśli dziecko lubi rysować, potrzebuje dość dużego, dobrze oświetlonego stołu, a jeśli aktywnie uprawia sport, będzie potrzebował miejsca do ćwiczeń.
Nastawienie młodego mężczyzny i wyobrażenie jego rodziców o jego zainteresowaniach mogą się bardzo różnić. Dlatego najlepiej zaaranżować pokój dla chłopca w wieku 12-15 lat, z jego bezpośrednim udziałem. A młodym mężczyznom w wieku 16-18 lat należy w ogóle powierzyć samodzielny wybór mebli.
Jeśli wystrój wnętrza dla nastolatka w wieku 10-12 lat może mieć jeszcze jakieś odniesienia do dzieciństwa, to stylizacja pokoju dla chłopca w wieku 13-16 lat powinna być już wyraźnie nastoletnia. A pokoje chłopców w wieku 18-20 lat będą w ogóle całkowicie „dorosłe”.
Przed zastanowieniem się nad układem i zagospodarowaniem przestrzennym wnętrza dla nastolatka, warto określić niezbędną treść funkcjonalną. Wymagane minimum to zazwyczaj:
W zależności od potrzeb (a także, jeśli wielkość pokoju) pokój dla chłopca może mieć też inne przestrzenie:
Przydałoby się też zapewnić dodatkowe miejsca siedzące – w przypadku odwiedzin znajomych.
Projekt pokoju dla dziewczynki w nowoczesnym stylu zależy od jej stylu życia i temperamentu. Pokój dla dziewczynki łączy w sobie salon, sypialnię i miejsce do pracy. Strefowanie pomaga zorganizować funkcjonalną przestrzeń.
W pokoju warto podkreślić dwie duże powierzchnie – strefę do pracy oraz strefę rekreacyjną. Możesz oddzielić jedną strefę od drugiej ściankami z płyt gipsowo-kartonowych, ruchomymi (ruchomymi) ekranami, zasłonami. Z przegród można zrobić niszę, łuk, część fałszywej ściany.
Drugą opcją jest zastosowanie kilku źródeł światła (kinkiety ścienne, reflektory i lampy sufitowe, lampy stołowe, oświetlenie, lampy podłogowe), wielopoziomowego sufitu lub różnych kolorów w dekoracji, jeśli pokój dla dziewczynki jest mały.
Jeśli masz do czynienia z małą przestrzenią, pomoże rozkładana sofa, która w nocy zamienia się w miejsce do spania. W strefie rekreacyjnej warto postawić garderobę z dużym lustrem lub szafą. Dla zaoszczędzenia miejsca zalecamy montaż szafki narożnej – zajmuje mniej miejsca. Toaletka jest pożądanym, ale nie niezbędnym detalem wnętrza. W obszarze roboczym znajduje się biurko, półki na książki lub stojaki, telewizor na postumencie lub ścianie oraz inne wyposażenie.
Wolny kącik można zaaranżować pod kącikiem sportowym. Można tam położyć matę sportową, hantle, obręcz i rozłożyć symulator.
Pokój w stylu unisex może być utrzymany w nowoczesnym stylu. Często nowomodne trendy w aranżacji wnętrz występują nie pojedynczo, ale w połączeniu. Można je łączyć kolorystyką, użytymi materiałami, elementami wnętrza: tekstyliami, meblami, ściankami działowymi, oświetleniem itp.
Popularny jest też styl skandynawski i śródziemnomorski. Cechą charakterystyczną jest zastosowanie jasnych odcieni, naturalnych materiałów. Wnętrze skandynawskie jest jasne, ale wskazane są tu ciepłe pastelowe odcienie, śródziemnomorskie preferuje chłodną gamę jasnych barw. Pokój w stylu unisex to też często minimalizm. Ten kierunek opowiada się za uporządkowaniem przestrzeni: minimum rzeczy, tylko niezbędne meble. Odcienie są neutralne, połączone ze sobą: czerń, piasek, odcienie szarości, beżu, brązu. Jasności dodają kontrastujące detale: poduszki, zasłony, plakat na ścianie, klosz lampy stołowej. Meble obecne w pokoju mają prosty kształt o gładkich lub gładkich liniach.
Komentarze (0)