Wraz z nadejściem chłodów balkon staje się szary i nudny. To efekt braku roślin, które nadają latem charakteru tej przestrzeni. Jednak tak być nie musi. Istnieje całkiem pokaźna lista roślin, które doskonale odnajdują się w niskich temperaturach.

Kwiaty doniczkowe zimnolubne – jak przygotować dla nich balkon?

Przede wszystkim, musimy przygotować sam balkon. Jeśli ten jest otwarty, a na zewnątrz panuje temperatura -10 stopni Celsjusza, to nie utrzymają się tam kwiaty doniczkowe zimnolubne, a jedynie kompozycja świerkowych lub sosnowych gałęzi.

Przeszklony balkon stwarza więcej możliwości. Jeśli w nocy temp. nie spada poniżej minus 10 stopni, na balkonie zawsze będzie dodatnia. Tam, gdzie zimy są ostrzejsze, wahania temperatury będą znaczne: gdy na zewnątrz szyby zrobi się zimno do minus 30, to w środku będzie minus 10-15. Na ocieplonym balkonie z wysokiej jakości oknami z podwójnymi szybami, nawet przy silnym mrozie, temp. nie spadnie poniżej minus 5, nawet przy silnym wietrze.

A jeśli na balkonie nie ma śniegu, a temperatura jest dodatnia, możesz posadzić tam kwiaty doniczkowe zimnolubne. Istnieją rośliny, które nie tracą efektu dekoracyjnego nawet w niskich temperaturach, a niektóre preferują temperatury nie wyższe niż 10 stopni.

Rośliny zimowe na balkon

Kiedy temperatura na balkonie to +5 i więcej, to wiele roślin można wykorzystać do udekorowania balkonu. Takie rośliny zimowe na balkon to np. chlorophytum i pelargonia strefowa. Spośród wielu pięknych hybryd pelargonii powinieneś wybrać najprostszą. Dobrze znoszą tak niskie temperatury na balkonie nitkowata juka i palma waszyngtońska - rośliny te tolerują lekkie mrozy.

Kamelia może zostać królową zimowego ogrodu na balkonie, większość kamelii wytrzymuje temp. do minus 5 stopni poniżej zera. Przy temperaturach od 0 do 15 stopni balkon jest dla niej najlepszym miejscem. Wielu hodowców kwiatów, trzyma na balkonie też azalię (minimalna temperatura dla niej to 5-6 ° C). Cyklameny z kolei uwielbiają chłód w czasie kwitnienia, idealna temperatura dla nich to 10-15°C w dzień i 6-8°C w nocy. Popularne rośliny zimowe na balkon to też oczywiście wrzosy.

Są to niskie krzewy odporne na zimno, usiane małymi kwiatami z dzwoneczkami. Kwitną jesienią i zimą, przez długi czas wyglądają dekoracyjnie, nawet gdy już wyschły. Cechą tej rośliny jest zdolność do utrzymywania kwiatów pomalowanych w oryginalnym kolorze na gałęziach.

Hebe to rodzaj zimozielonych niskich krzewów. Istnieje wiele odmian hebe, które mogą wytrzymać krótkotrwały spadek temperatury do -5-6 stopni poniżej zero. Hebe grubolistna jest z powodzeniem uprawiana nawet w domkach letniskowych, w ogrodzie zimowym na balkonie roślina ta będzie rosła bez problemów. Do ogrodnictwa pionowego stosuje się też bluszcz. Wiele jego odmian jest mrozoodpornych.

Kwiat zimowy

Rośliny zimujące w donicach

Kiedy temperatura na balkonie wynosi od +5 do -5 (krótkotrwale do -10), to możesz ustawić tam rośliny zimujące w donicach, np. wiecznie zielone rośliny ogrodowe. Jesienią zakup takiej rośliny w doniczce wcale nie jest trudny. Sprzedawane są do sadzenia w ogrodach. Są to świerki i sosny karłowate, jałowiec, jodła, tuja i bukszpan (buxus). Po zimowaniu na balkonie rośliny te, najlepiej sadzić wiosną w ogrodzie, najprawdopodobniej latem nie będzie można ich trzymać w domu.

Bardzo piękna roślina na zimowy balkon to Euonymus Fortune. Te rośliny zimujące w donicach o pstrokatych liściach tolerują mrozy do minus 35 stopni. Mróz zmienia ich liście na różowo-fioletowe.

Gaultheria procumbens to mało znany krzew o wysokości do 15 cm, którego jaskrawoczerwone, niejadalne jagody czasami pozostają na krzaku przez całą zimę, a jasne plamy wyglądają bardzo kusząco w białym krajobrazie. Bardzo rzadko można znaleźć Pyracanthę. Jest to wieloletni, zimozielony, mrozoodporny krzew, którego jaskrawoczerwone owoce utrzymują się przez całą zimę i wyglądają szczególnie imponująco na tle ciemnozielonych liści. Idealny do ogrodu zimowego na balkonie.

Jak dbać o rośliny zimozielone na balkon?

Mrozoodporne drzewa iglaste lub zimozielone, które z łatwością wytrzymają zimę w ogrodzie, czasami obumierają na balkonie, chociaż jest tu cieplej. Najczęściej dzieje się tak z dwóch powodów: nadmiernego podlewania i hipotermii korzeni. Rośliny zimozielone na balkon należy podlewać ostrożnie. Wystarczy lekko zwilżyć glebę w ciepłe dni. Większość roślin jest w stanie uśpienia w zimie, nie mają wzrostu pędów i kwitnienia, więc wymagają ograniczonego podlewania.

Zamrożenie korzeni zdarza się rzadko. Korzenie wielu wiecznie zielonych drzew i krzewów iglastych są bardzo głębokie. Gleba w ogrodzie nie zamarza do takiej głębokości, zwłaszcza jeśli korzenie są pokryte warstwą ściółki. Na zimnym balkonie gleba w małej doniczce może całkowicie zamarznąć. Jednocześnie w ciągu dnia temperatura czasami znacznie wzrasta, szczególnie po słonecznej stronie. A ciepło budzi rośliny do wzrostu i rozwoju. Dlatego niektóre rośliny zimozielone na balkon należy dogrzać. Aby to zrobić, wystarczy podłogę na balkonie zaizolować drewnem, korkiem lub pianką.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz