Modna kuchnia to nowoczesna przestrzeń, która łączy w sobie najnowsze trendy i najnowszą technologię.

Jakie będą modne kuchnie w 2022?

Kuchnia to przede wszystkim centrum energii i serce każdego mieszkania. Tutaj dzieje się najwięcej. Spotkania rodzinne, wspólne gotowanie, wspólne obiady. To także reprezentacyjne pomieszczenie, do której najczęściej zapraszamy przyjaciół i gości. Spędzamy w nim dużo czasu w ciągu dnia. Dlatego modne kuchnie w 2022 mają być przede wszystkim wygodne.

Zgodnie z zasadami starożytnej chińskiej praktyki kuchnia jest centralnym miejscem w naszym domu. W Feng Shui chodzi o energię. Ona jest motorem naszego życia. A możliwości jej swobodnego przepływu decydują o sukcesie w różnych sferach życia. Przede wszystkim to harmonia z naturą. Dostosowanie wnętrza do naturalnego porządku gwarantuje poprawę życia we wszystkich wymiarach.

Trzymając się zasady, że kuchnia jest centrum naszego mieszkania lub domu, wykorzystajmy ten potencjał do maksimum. Pamiętajmy, że centrum domu nie oznacza „wnętrza”, ale raczej miejsce największej aktywności w ciągu dnia, zajęć i spotkań z innymi.

Modne kuchnie w 2022 roku mogą być połączone z salonem czy jadalnią, ale w miarę możliwości należy zwrócić uwagę na to, aby wejście do kuchni nie znajdowało się na wprost toalety, sypialni czy okna. Oddzielmy również to pomieszczenie, używając innego materiału podłogowego niż pozostałe pomieszczenia.

Właściwa aranżacja kuchni z salonem

Aranżacja kuchni z salonem to jeden z głównych trendów ostatnich lat. W domach o nowoczesnym budownictwie deweloperzy często oferują gotowe rozwiązanie w zakresie planowania. W starszych domach właściciele często muszą sami decydować o kwestii przebudowy, wyburzając przegrody między dwoma pokojami lub przesuwając wejście do kuchni z salonem. Aranżacja kuchni z salonem wizualnie i funkcjonalnie zwiększa powierzchnię, a także pozwala na stworzenie stylistycznie jednolitej przestrzeni.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym nie da się uniknąć zapachów jedzenia. Dlatego konieczne jest zapewnienie dobrej wentylacji. Przedmioty kuchenne (zlew, kuchenka itp.) powinny znajdować się jak najbliżej komunikacji, aby nie przeciągać przewodów i węży przez całą przestrzeń.

Strefa pośrednia powinna oddzielić kuchnię od salonu. Sam zdecyduj, co tu będzie - lada barowa z wyspą, duży lub mały stół jadalny, dodatkowo piękna szafka na wino, kredens, witryna. Jeśli chcesz, aby podłoga w salonie i kuchni była taka sama, wybierz powłoki odporne na wilgoć. Jeśli funkcjonalność jest dla ciebie ważniejsza niż wygląd, możesz położyć płytki w kuchni, a parkiet lub laminat w salonie. Połączenie pomiędzy różnymi wykładzinami podłogowymi może być widoczne lub niewidoczne

Inną opcją jest ułożenie płytek w kuchni z salonem, ale nie w całości na całej powierzchni podłogi, lecz w kształcie litery U lub L, w zależności od konfiguracji kuchni, cofając się o około 60 cm od blatu. Wtedy kafelek pokryje tylko obszar techniczny, w którym przygotowywana jest żywność i zmywane są naczynia.

Aranżacja kuchni z jadalnią

Odpowiednia aranżacja kuchni z jadalnią

Tradycyjna wydzielona jadalnia stopniowo odchodzi w przeszłość, ustępując miejsca bardziej praktycznym połączonym przestrzeniom: aranżacja kuchni z jadalnią, jadalni z salonem lub mieszanką tych trzech pomieszczeń.

Jadalnia połączona z kuchnią i/lub salonem jest o wiele wygodniejsza niż oddzielna, jeśli właściciele sami gotują i nakrywają do stołu. I oczywiście pozwala bardziej racjonalnie zarządzać przestrzenią. Jednocześnie nowoczesna aranżacja kuchnia z jadalnią, nadal jest częścią frontową, choć bardziej funkcjonalną. Oznacza to, że może służyć zarówno do spotkań z gośćmi na specjalne okazje (np. w niedziele i święta), jak i do nieformalnych posiłków podczas oglądania telewizji. To właśnie frontowa funkcja kuchni z jadalnią odróżnia ją od zwykłej kuchni ze stołem jadalnym.

Aranżacja kuchni z piecem kaflowym – czy warto?

Popularnym trendem ostatnich lat jest budowa pieców kaflowych w nowoczesnych kuchniach. Dominują w pomieszczeniu, dodatkowo zapewniają przyjemny komfort i pozwalają na gotowanie lub pieczenie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy instalowaniu pieców kaflowych w domach, w których istnieje ryzyko szybkiego przegrzania pomieszczeń.

Aranżacja kuchni z piecem kaflowym to dobry wybór do nowoczesnych kuchni, które mają dużą powierzchnię i łączą strefę dzienną z kuchnią. Nie tylko ogrzeją cały dom, ale również optycznie połączą pomieszczenia. Aranżacja kuchni z piecem kaflowym jest wskazana szczególnie w przypadku zabudowy z częścią kuchenną i rekreacyjną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz