Prostota, dynamika, racjonalność użytkowania – nowoczesny minimalizm we wnętrzu zapewnia wszystko, co potrzebne do wygodnego życia.

Jakie są nowe trendy w wystroju wnętrz w 2022?

Minimalizm to kierunek w projektowaniu, który odrzuca klasyczne techniki projektowania i dekoracji. Opiera się na lakonicznej prostocie i dopracowanych detalach – podstawach konstruktywizmu i funkcjonalizmu. W swojej najczystszej postaci minimalizm polega na zastosowaniu neutralnej palety w materiałach naturalnych lub imitacyjnych. Nowe trendy w wystroju wnętrz stały się popularne od niedawna, ale minimalizm powstał w Europie około 70 lat temu i stał się nowym etapem ewolucji sztuki projektowania. Malownicze idylliczne motywy w projektowaniu zostały z czasem zastąpione praktycznymi rozwiązaniami, a następnie przekształcone w zwięzłość, prostotę i precyzję form.

Już z nazwy wiadomo, jak powinno wyglądać wnętrze mieszkania w tym stylu. Jednak wiele osób źle rozumie cechy minimalizmu, uważając, że posiadanie minimum mebli w mieszkaniu to już minimalizm. Podstawowe cechy nowoczesnego minimalizmu we wnętrzu to:

  • Przewaga funkcji nad dekoracyjnością i ilością.
  • Surowość linii i prostota form.
  • Materiały najlepszej jakości.

Nowe trendy w wystroju wnętrz to specyficzne elementy teksturowania. Najczęściej obecny jest tu marmur, gres porcelanowy, naturalne drewno. Minimalizm pozbawiony jest luksusowych przedmiotów w ogólnie przyjętym tego słowa znaczeniu, ale to wysoka jakość materiałów sprawia, że jest to praktyczny styl. Dekorację i meble charakteryzują neutralne i stonowane odcienie, które w razie potrzeby uzupełniają jasne akcenty. Kolory podstawowe: biały, czarny, szary, granatowy.

Styli vintage Home. Dekoracje do Domu i ich zastosowanie

Słowo „vintage” ma francuskie korzenie i jest tłumaczone jako wyrafinowane, starzejące się wino. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jest to rodzaj mieszanki dawnego i nowoczesnego stylu, zakładający ich harmonijną interakcję. Brak dodatków i maksymalny komfort to główne cechy vintage Home. Dekoracje do domu powinny być funkcjonalne, ale też luksusowe.

Jako styl wnętrz vintage po raz pierwszy pojawił się w Ameryce pod koniec ubiegłego wieku. Powszechnie wiązany jest z osobą Patricka Willisa, ambitnego i utalentowanego architekta. Obecnie kierunek vintage, zarówno we wnętrzu, jak i ubiorze, znajduje się u szczytu mody i cieszy się wielką popularnością. Jakie są główne idee vintage Home? Dekoracje do domu to dyskretne wprowadzenie do codziennych wnętrz przedmiotów vintage i elementów dekoracyjnych. W rzeczywistości nie jest daleki od klasycyzmu, z pewnymi wpływami retro i stylu prowansalskiego. Nie można jednak ignorować wpływu nowoczesności na aranżacje vintage. Dlatego w klasycznym wystroju przestrzeni zawsze znajdzie się miejsce na nowe, praktyczne projekty i materiały. Najważniejsze jest ich harmonia z pewną epoką, powodująca lekką nostalgię za przeszłością. Niezbędnymi atrybutami stylu vintage są prawdziwe antyki. Nadają wnętrzu szczególnej przytulności, romantyzmu, a jednocześnie są swego rodzaju wyznacznikiem gustu i elegancji. Kolejną ważną cechą, która nie pozwala pomylić stylu vintage z kierunkiem retro czy prowansalskim, jest przynależność do określonej epoki. To jest wyłącznie wiek XIX-XX.

Proste i surowe dekoracje dla domu

Proste i surowe dekoracje dla domu

Naturalne motywy, delikatna gra kolorów, „żywy” wystrój, pomogą stworzyć w domu poczucie spokoju i komfortu. Doskonale nadają się do tego surowe dekoracje dla domu. Takie rozwiązanie aranżacyjne cechuje:

  • Kolorystyka naturalnych odcieni: beż, brąz, zieleń, błękit, piasek.
  • Minimalny chwytliwy wystrój. Staraj się udekorować pokój roślinami, drewnianymi dodatkami, kamiennymi figurkami, muszlami i innymi darami natury.
  • Naturalne materiały wykończeniowe: drewno, kamień, bawełna, ekoskóra, szkło, cegła, len, bawełna.
  • Maksymalna wolna przestrzeń. Nie zaśmiecaj pokoju dużą liczbą przedmiotów.
  • Dobre oświetlenie. W ciągu dnia pomieszczenia powinny mieć dużo naturalnego światła. Wieczorami brak światła słonecznego można zrekompensować lampami stołowymi i podłogowymi, kinkietami i żyrandolami.

Surowe dekoracje dla domu, to kierunek dla ludzi, którzy zmuszeni są spędzać dużo czasu w miejskim zgiełku. Naturalne dekoracje pomagają ustabilizować stan emocjonalny i się zrelaksować.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz