Prostota, dynamika, racjonalność użytkowania – nowoczesny minimalizm we wnętrzu zapewnia wszystko, co potrzebne do wygodnego życia.
Minimalizm to kierunek w projektowaniu, który odrzuca klasyczne techniki projektowania i dekoracji. Opiera się na lakonicznej prostocie i dopracowanych detalach – podstawach konstruktywizmu i funkcjonalizmu. W swojej najczystszej postaci minimalizm polega na zastosowaniu neutralnej palety w materiałach naturalnych lub imitacyjnych. Nowe trendy w wystroju wnętrz stały się popularne od niedawna, ale minimalizm powstał w Europie około 70 lat temu i stał się nowym etapem ewolucji sztuki projektowania. Malownicze idylliczne motywy w projektowaniu zostały z czasem zastąpione praktycznymi rozwiązaniami, a następnie przekształcone w zwięzłość, prostotę i precyzję form.
Już z nazwy wiadomo, jak powinno wyglądać wnętrze mieszkania w tym stylu. Jednak wiele osób źle rozumie cechy minimalizmu, uważając, że posiadanie minimum mebli w mieszkaniu to już minimalizm. Podstawowe cechy nowoczesnego minimalizmu we wnętrzu to:
Nowe trendy w wystroju wnętrz to specyficzne elementy teksturowania. Najczęściej obecny jest tu marmur, gres porcelanowy, naturalne drewno. Minimalizm pozbawiony jest luksusowych przedmiotów w ogólnie przyjętym tego słowa znaczeniu, ale to wysoka jakość materiałów sprawia, że jest to praktyczny styl. Dekorację i meble charakteryzują neutralne i stonowane odcienie, które w razie potrzeby uzupełniają jasne akcenty. Kolory podstawowe: biały, czarny, szary, granatowy.
Słowo „vintage” ma francuskie korzenie i jest tłumaczone jako wyrafinowane, starzejące się wino. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jest to rodzaj mieszanki dawnego i nowoczesnego stylu, zakładający ich harmonijną interakcję. Brak dodatków i maksymalny komfort to główne cechy vintage Home. Dekoracje do domu powinny być funkcjonalne, ale też luksusowe.
Jako styl wnętrz vintage po raz pierwszy pojawił się w Ameryce pod koniec ubiegłego wieku. Powszechnie wiązany jest z osobą Patricka Willisa, ambitnego i utalentowanego architekta. Obecnie kierunek vintage, zarówno we wnętrzu, jak i ubiorze, znajduje się u szczytu mody i cieszy się wielką popularnością. Jakie są główne idee vintage Home? Dekoracje do domu to dyskretne wprowadzenie do codziennych wnętrz przedmiotów vintage i elementów dekoracyjnych. W rzeczywistości nie jest daleki od klasycyzmu, z pewnymi wpływami retro i stylu prowansalskiego. Nie można jednak ignorować wpływu nowoczesności na aranżacje vintage. Dlatego w klasycznym wystroju przestrzeni zawsze znajdzie się miejsce na nowe, praktyczne projekty i materiały. Najważniejsze jest ich harmonia z pewną epoką, powodująca lekką nostalgię za przeszłością. Niezbędnymi atrybutami stylu vintage są prawdziwe antyki. Nadają wnętrzu szczególnej przytulności, romantyzmu, a jednocześnie są swego rodzaju wyznacznikiem gustu i elegancji. Kolejną ważną cechą, która nie pozwala pomylić stylu vintage z kierunkiem retro czy prowansalskim, jest przynależność do określonej epoki. To jest wyłącznie wiek XIX-XX.
Naturalne motywy, delikatna gra kolorów, „żywy” wystrój, pomogą stworzyć w domu poczucie spokoju i komfortu. Doskonale nadają się do tego surowe dekoracje dla domu. Takie rozwiązanie aranżacyjne cechuje:
Surowe dekoracje dla domu, to kierunek dla ludzi, którzy zmuszeni są spędzać dużo czasu w miejskim zgiełku. Naturalne dekoracje pomagają ustabilizować stan emocjonalny i się zrelaksować.
Komentarze (0)