Domowy ogródek to nie tylko sadzonki w pojemnikach i szczypiorek w słoikach. Podpowiadamy, jakimi ziołami możesz ozdobić swój parapet.

Domowy ogródek ziołowy – jakie zioła hodować

Aby wyhodować bazylię na parapecie, wystarczy kupić kilka gałązek ze sklepu, poczekać na korzenie i przenieść sadzonki do pięknej doniczki. Bazylia uwielbia obfite podlewanie, dobry drenaż i temperaturę 20-25 stopni. Domowy ogródek ziołowy to też oregano. To roślina, która nadaje szczególny smak sosom, potrawom mięsnym i rybnym. Przydzielamy roślinie słoneczne miejsce, sadzimy je w wąskiej doniczce, nie zapominamy o drenażu i umiarkowanym podlewaniu. Rozmaryn jest niezbędny do dekoracji, uzyskania pikantnego aromatu. Rozmaryn potrzebuje obszernej doniczki z solidną warstwą drenażową, parapetem od strony południowej, umiarkowanym podlewaniem. Możesz sadzić zarówno nasiona, jak i sadzonki.

Domowy ogródek ziołowy nie obejdzie się bez mięty. Pachnącą miętę można wyhodować z nasion i sadzonek. Mięta uwielbia jasne miejsce, ale nie tam, gdzie bezpośrednio pada światło słoneczne, temperaturę 20-25 stopni i wilgotną glebę. Lubczyk w swoim bogatym smaku i aromacie jest podobny do selera. Lubczyk ciepłolubny i kochający słońce ma gęsty i mocny korzeń, dlatego lepiej wybrać doniczkę bardziej przekonująco.

Ogród w domu – na co zwrócić uwagę?

Uprawa ziół w domu jest łatwiejsza, niż myślisz. Większość jest łatwa w pielęgnacji. Nawet osoba, która nigdy nie miała roślin domowych w domu, poradzi sobie z nimi. Pokrojone zioła tracą do 50% witamin już po kilku godzinach. Dlatego zioła, które oferuje ogród w domu, zebrane bezpośrednio na stół są bardziej przydatne niż te zakupione. Żywe rośliny w domu są piękne, smaczne i zdrowe. Dodatkowo rośliny oczyszczają powietrze w pomieszczeniu, tworzą zdrowy mikroklimat, a swoim wyglądem rozweselają, dając pozytywne emocje i poczucie komfortu. Domowe zioła do sałaty można uprawiać bez ziemi, stosując hydroponiki. System automatycznie zaopatruje korzenie roślin w niezbędne minerały, a zużycie wody jest o 70-90% mniejsze niż w konwencjonalnym ogrodnictwie. Ogród w domu to możliwość uprawy ziół przez cały rok. Specjalne lampy przyspieszają wzrost roślin, podnosząc ich jakość i wydajność.

Zielnik

Zielnik w domowym zaciszu – jak urządzić?

Zielnik w domowym zaciszu powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny. Donice w jednolitym kolorze nadają roślinom schludny i uporządkowany wygląd, dzięki czemu twój domowy ogród wygląda modnie i nowocześnie. Geometryczne tace z żywą zielenią świetnie prezentują się w kuchni, salonie, łazience, na balkonie. Każdy ceramiczny organizer na zioła z systemem samo nawadniania mieści trzy doniczki z różnymi roślinami. Na dnie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 ml, a woda spływa do korzeni roślin za pomocą maty kapilarnej. System zapewnia równomierne nawadnianie roślin przez kilka dni bez dodatkowego uzupełniania wody.

Zielnik w domowym zaciszu można wyposażyć w donice koszykowe. Model jest wykonany z metalu, a tacka i nóżki są zdejmowane. Na dnie wzdłuż krawędzi miski znajdują się otwory z zatyczkami do odprowadzania nadmiaru wilgoci. Bardzo trwała powłoka kolorystyczna o wysokim stopniu ochrony umożliwia wykorzystanie doniczki w ogrodzie, na zewnątrz, na balkonie i tarasie. Możesz umieścić kilka doniczek w Doniczce Koszowej lub wsypać ziemię bezpośrednio do tacy i posadzić rośliny bezpośrednio w ziemi. W takim przypadku zaleca się ułożenie na dnie warstwy drenażowej z keramzytu, geowłókniny lub kapsułek drenażowych.

Praktyczna i stylowa skrzynka narzędziowa to niezbędny element wyposażenia każdego domowego ogródka. Dzięki wielu przegródkom i wygodnemu uchwytowi można je łatwo przenosić. Dzięki temu, możesz zainstalować swój ogródek, dokładnie tam gdzie chcesz. Jeśli chcesz uzyskać większe zbiory, zainstaluj sztuczne oświetlenie. Pozwoli ono naświetlać rośliny w miesiące zimowe i jesienne, kiedy światło słoneczne występuje przez - dosłownie kilka godzin dziennie. Taki system naświetleniowy nie musi być skomplikowany i drogi. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz