Latem wiele roślin domowych można przenieść na świeże powietrze, na loggię, na taras, balkon, a nawet do kwietników. Niektóre rośliny domowe w doniczkach można nie tylko przenieść na zewnątrz, ale nawet przesadzić na otwarty teren.
Dla niemal wszystkich kwiatów domowych warunki uprawy w kwietniku, w doniczce na tarasie czy w altanie, na balkonie czy na loggii będą podobne. Gdzie można umieścić rośliny doniczkowe na lato? Powinny być to miejsca:
Gdzie umieścić rośliny doniczkowe na lato na zewnątrz?
Nie wiesz jakie rośliny na lato do domu sprowadzić? Zwróć uwagę na Chlorophytum. To bardzo pożyteczna roślina. Zabija bakterie i wirusy. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń: acetonu, formaldehydu, ołowiu, oparów rtęci. Chlorophytum ma jeszcze jedną ciekawą właściwość - gromadzi wilgoć w liściach, a następnie uwalnia ją do powietrza.
To jakie rośliny na lato do domu wybierzesz, zależy od tego jaką powierzchnią dysponujesz, ale w każdym pomieszczeniu sprawdzi się np. aloes. Aloes uwielbia słońce, dlatego nie umieszcza się go w zacienionych kątach. Światło powinno być jasne, ale nie bezpośrednie, w przeciwnym razie liście się sparzą: staną się węższe i w niektórych miejscach zmienią kolor.
Latem nawet najbardziej kapryśne rośliny domowe nie potrzebują dodatkowego oświetlenia. O tej porze roku należy je chronić przed palącymi promieniami słońca. Większość kwiatów domowych nie toleruje trzymania ich latem na oknach wychodzących na południe.
Prawidłowa pielęgnacja roślin latem to ich odpowiednie ustawienie. Jeśli nie można przenieść roślin na inne okno, z pomocą mogą przyjść różne stojaki na kwiaty. Pozwalają umieścić je nie na samym parapecie, ale w pewnej odległości. Najlepszym miejscem dla roślin domowych są okna wschodnie i zachodnie.
Latem kwiaty rosną bardzo szybko. W tym czasie należy monitorować koronę roślin i kształtować ją: przyciąć pędy i liście. Z tego samego powodu wiele kwiatów zaczyna latem wymagać większych doniczek. Nowy pojemnik do sadzenia dobiera się tak, aby korzenie swobodnie weszły a średnica doniczki była o 2 cm większa.
Prawidłowa pielęgnacja roślin latem to też regularne sprawdzanie roślin pod kątem szkodników. Lato kochają nie tylko kwiaty, ale także owady i kleszcze. Aby zachować walory dekoracyjne kwiatów, należy monitorować temperaturę w pomieszczeniu. Upał może mieć na nie negatywny wpływ. Idealnie jest, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 25 C. Lepiej też nie umieszczać roślin pod klimatyzatorem.
Zaleca się także zapewnienie roślinom dopływu świeżego powietrza. Przewietrz pomieszczenie. W razie potrzeby użyj nawilżacza. Latem należy uważniej monitorować wilgotność gleby w pojemnikach, ponieważ podłoże w doniczce wysycha znacznie szybciej. W przypadku roślin kwitnących zaleca się również usuwanie wysuszonych kwiatów, aby nie marnowały energii na tworzenie nasion.
Jedną z popularniejszych roślin jaką można posadzić latem, jest Rudbekia. Nieco przypomina rumianek, ma kwiatostany w odcieniach fioletu, różu, pomarańczy i czerwieni. Nasiona rudbekii wysiewa się w lipcu i sierpniu, a już w przyszłym roku, w pierwszej połowie lata, można spodziewać się jej kwitnienia. Roślina preferuje otwarte, nasłonecznione obszary i umiarkowane podlewanie.
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie to np. łubin. Ta roślina jest nie tylko piękna, ale także użyteczna. Należy do rodziny roślin strączkowych. Wysokość łubinu sięga 100-120 cm, natomiast kwiatostan może osiągać do 40 cm, co czyni ją bardzo dekoracyjną. Rośliny te należy sadzić w miejscach nasłonecznionych.
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie takie jak ostróżka to idealny materiał dla początkujących. Ma wspaniałe kwiaty o wysokości do półtora metra i duże kwiatostany. Ostróżki preferują słoneczne położenie i pożywne gleby, dlatego bardzo dobrze reagują na regularne nawożenie gleby specjalnymi środkami kwiatowymi.
Komentarze (0)